Arama sonuçları

TEOG ve üniversiteye hazırlıkta adres kurslar

TEOG ve üniversiteye hazırlıkta adres kurslar

Dershanelerle ilgili "kapandı, kapanmadı" tartışmaları sürerken öğrencileri sınavlara hazırlamak için bu kurumların yerini başta Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) düzenledikleri olmak üzere çeşitli kurslar aldı. Bu kez de veliler ücretleri 3 bin TL ile 6 bin TL arasında değişen "kurslar" arasında seçim yapacak.
İşte hem sonuçları liselere yerleştirmelerde kullanılan Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi (TEOG) hem de üniversiteye geçiş sınavları Yükseköğretime Geçiş (YGS) ile Lisans Yerleştirme Sınavları'na (LYS) öğrencilerin hangi kurslarla nasıl hazırlanabilecekleri.
MEB TAKVİYE KURSLARI
Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB) geçen yıl ilk kez açtığı ücretsiz kurslara başvurular başladı ve 2 Ekim'de bitecek. 3 dönem halinde yapılacak kursların ilk dönemi 3 Ekim'de başlayacak. Öğrenciler ders ve öğretmen tercihinde bulunabilecek. 5. 6. ve 7. sınıf ve liselerin 9., 10 ve 11 sınıf öğrencileri en fazla 3 dersten haftada toplam 12 saat kurs alabilecek. TEOG'a hazırlanan 8. sınıflar 6 dersten 18 saat ders alırken, üniversite sınavlarına hazırlanan lise son sınıflar 6 dersten haftada 24 saat kursa gidebilecek. Kurslar hafta içi günde en fazla 2 dersten 4 saat, hafta sonu ise bir günde en fazla 5 dersten 8 saat olacak. Kurslara mezunlar, ortaokul, lise ve açıköğretim öğrencileri katılabilecek. Kursun açılma şartı 10 öğrenci. Sınıflar ise en fazla 25 kişilik olacak. Kursa devam zorunlu. Sınıflar öğrencilerin notlarına ve tarama sonuçlarına göre oluşturulacak. Kadrolu öğretmenlerin yanı sıra ücretli öğretmen de kullanılacak.
ÖZEL ÖОRETİM KURSLARI
Anayasa Mahkemesi'nin dershanelerin özel okula dönüşümünü öngören yasayı iptalinden sonra Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB) Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliği yeniden düzenlendi. Dershane adı çıktı özel öğretim kursları oldu. Lise ve dengi okul öğrencilerinin gideceği bu kurslar üniversiteye hazırlayacak. Türk dili ve edebiyatı, matematik, fizik, kimya, biyoloji, tarih, coğrafya, felsefe (felsefe, sosyoloji, psikoloji, mantık) bilim gruplarında kurslar açılacak. Kurslar en fazla 3 bilim grubunda kurs açabilecek. Öğrenciler 07.00 ile 19.00 saatlerinde bu kurslara gidebilecek. Pazar hariç haftada 6 gün kurs olacak. Her bir program için haftada en az 3 en fazla 8 saat olacak. Sınıflar en fazla 30 kişilik. Ancak şu ana kadar açılan özel öğretim kursu yok.
TEMEL LİSELERİN KURSLARI
Dershanelerin kapatılmasıyla ilgili tartışmaların ardından eğitim sistemine giren temel liseler hafta içi kendi öğrencilerine ve ücretsiz, mezunlara ise hafta sonları ücretli üniversiteye hazırlık kursu açacak. Kendi öğrencileri için kurslar 07.00-19.00 saatleri arasında olacak. Bunlar da tıpkı özel öğretim kursları gibi Türk Dili ve Edebiyatı, matematik, fizik, kimya, biyoloji, tarih, coğrafya, felsefe (felsefe, sosyoloji, psikoloji, mantık) olmak üzere 8 bilim grubunda kurs açacak. Sınıflar en fazla 16 kişi olacak.
ONLINE HAZIRLIK KURSLARI
Aralarında dönüşen dershanelerin de yer aldığı bazı kurumlar ise YGS ve LYS'ye hazırlamak için online sınava hazırlık paket kursları açmaya başladı. Öğrenciler bu paketleri ücret karşılığında seçerek alıyor ve online kurslarda öğrencilere rehberlik hizmetleri de veriliyor.
ETÜT MERKEZLERİ KURSLARI
Anayasa Mahkemesi'nin 12 yaş sınırını kaldırmasıyla etüt merkezlerine 8. Sınıf öğrencileri de gidebilecek. Burada öğretmenler öğrencilerin derslerine çalışmasına yardım edecek ama bu yardım TEOG dersleri sınavlarına hazırlanmak olarak gerçekleşecek.
OKULLARIN KENDİ KURSLARI
Dershanelerin kapatılması kararının gündeme gelmesiyle birlikte birçok özel okul hatta resmi okullar dershanelerden öğretmen transfer ederek, kendi özel kurslarını düzenledi. Hatta bunun için veliden ayrı ücret de aldı. Bu kurslar da hafta sonu ve hafta içi olmak üzere hem TEOG hem üniversite sınavlarına öğrencilerini hazırlayacak. Okulların kendi kurslarını açması da zaten "dershaneler kapanmadı okullar dershane oldu" diye eleştirilmişti.
ÖZEL DERSLER
Her dönem var olan özel ders bu kurs çeşitliliğine rağmen yine sürecek. Birçok aile çocuğuna özel öğretim kursları ya da okullarında verilen sınavlara hazırlık kurslarını yetersiz buldukları için geçmiş yıllarda olduğu gibi yine çocuklarına özel ders aldırmaya gidecek. 

Fotoğraf: Doğa Koleji

22-09-2015


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş