Arama sonuçları

ODTÜ KKK Kampus Olanakları

ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu, Türkiye Cumhuriyeti ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin daveti üzerine, her iki ülkenin Hükümetleri ve ODTÜ Rektörlüğü arasında 2000 yılında imzalanan üçlü-protokol ile başlatılan büyük ölçekli bir yükseköğretim projesidir.

Bu üçlü-protokol, 2001 yılında Türkiye Büyük Millet Meclisi ve KKTC Cumhuriyet Meclisi'nde onaylanarak uluslararası anlaşma statüsü almış, ve 2003 yılında KKTC Cumhuriyet Meclisi'nce çıkarılan kuruluş yasası ile de ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu özel tüzel kişilik kazanmıştır.

ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu, akademik ve idari bakımdan bütünüyle ODTÜ Senatosu, ODTÜ Yönetim Kurulu ve ODTÜ Rektörlüğü'ne bağlı bir yapı içinde faaliyet göstermektedir. Yatırım harcamalarının tümü ve cari giderlerin bir kısmı Türkiye Cumhuriyeti tarafından sağlanmaktadır.

 

ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu, Başkent Lefkoşa'nın 50 km batısında, 18.000 nüfuslu Güzelyurt kentinin 6 km kuzeyinde yer alan Kalkanlı bölgesinde, KKTC Hükümeti tarafından tahsis edilen 3385 dönümlük bir arazi üzerinde kurulmuştur.

ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu yüksek teknolojiye dayalı altyapısı, modern eğitim binaları ve laboratuarları, zengin yaşamı, spor ve kültürel tesisleri, yeşil alanları ve özgün mimarisi ile dikkat çekmektedir.