Arama sonuçları

1 milyar dolar yatırımla yapay zeka fakültesi kuracak

1 milyar dolar yatırımla yapay zeka fakültesi kuracak

1 milyar dolar yatırımla yapay zeka fakültesi kuracak. Özellikle mühendislik denilince akla ilk gelen yükseköğretim kurumlarından biri olan Massachusetts Institute of Technology (Massachusetts Teknoloji Enstitüsü-MIT), 1 milyar dolar yatırımla yapay zekâ fakültesi kuruyor.

MIT sitesinde sitesinde yer alan bilgiye göre yeni fakültede özellikle yapay zekâ ve programlama alanlarında çalışmalar yürütülecek. 50 yeni akademisyen daha fakülteye alınacak. Böylelikle üniversitede yapay zekâ ve programlama alanında çalışan bilim insanlarının sayısı neredeyse ikiye katlanmış olacak.

1 MİLYAR DOLAR YATIRIMLA YAPAY ZEKA FAKÜLTESİ KURULACAK

Hürriyet’ten Önder Öndeş’in haberine göre kurulacak fakültenin en büyük bağışçısı 350 milyon dolarla ABD’li işadamı Stephen Schwarzman. Bu nedenle fakülteye yaklaşık 14 milyar dolar servete sahip Schwarzman’ın adı verilecek.

Rektör L. Rafael Reif, yeni fakültenin yapay zekâ konusunda dünya çapında bir eğitim ve araştırma merkezi olacağını dile getirdi. Reif kurulacak fakülteyle ilgili şöyle konuştu:

“MIT’yi yeniden şekillendiriyoruz. Yeni fakülte hem programlama, araştırma ve eğitimlerde global bir merkez, hem de güçlü yeni yapay zekâ uygulamaları için entelektüel bir dökümhane olacak. Ayrıca her disiplinden öğrenci ve araştırmacıyı yapay zekâ konularında donatarak, kendi disiplinlerini de geliştirmelerini sağlanacak.”

17-10-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş