Arama sonuçları

15 kişide mutasyonlu virüs tespit edildi, İngiltere’den girişler durduruldu

15 kişide mutasyonlu virüs tespit edildi, İngiltere’den girişler durduruldu

15 kişide mutasyonlu virüs tespit edildi, İngiltere’den girişler durduruldu. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, İngiltere kaynaklı mutasyon sebebiyle yapılan incelemelerde bu ülkeden yurda giriş yapan 15 kişide mutasyonlu virüs tespit edildiğini açıkladı. Koca, İngiltere’den Türkiye’ye girişlerin de geçici olarak tamamen durdurulduğunu söyledi.

Yazılı açıklama yapan Koca şu bilgileri verdi:

15 KİŞİDE MUTASYONLU VİRÜS TESPİT EDİLDİ, İNGİLTERE’DEN GİRİŞLER DURDURULDU

Bilindiği üzere İngiltere tarafından duyurulan virüsteki mutasyon ile ilgili olarak tedbirler alınmış ve bu ülkeden yurda girişler askıya alınmıştı. Ayrıca son dönemde İngiltere’den ülkemize girmiş kişilerin tamamı da geriye dönük tarama altına alınmıştı. Halk Sağlığı referans laboratuvarlarımızın da yurdun çeşitli bölgelerinden düzenli taramalar yaptığını da bildirmiştik.

İngiltere’den son dönemde yurda giriş yapan ve PCR test sonucu pozitif çıkan kişilerden geriye dönük taramalar neticesinde 15 kişide yeni mutasyon ile uyumlu virüs yükü tespit edilmiştir.

KONTROL ALTINA ALINDI

Bu kişiler tarama başladığından beri izolasyon altındadır. İzolasyonları devam eden kişilerin temas çevreleri de karantinaya alınmış ve yaygın temas taraması yapılmış ve kontrol altına alınmıştır.

Yurt çapında yapılan düzenli taramalarda mutasyonlu virüs İngiltere’den giriş yapan kişiler dışında tespit edilmemiştir. İngiltere’den yurda girişler geçici olarak tamamen durdurulmuştur. Gelişmelerden vatandaşımızı bilgilendirmeye devam edeceğiz.”

01-01-2021


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş