Arama sonuçları

2019 YKS: Sınav kaygısı ile nasıl başa çıkılır?

2019 YKS: Sınav kaygısı ile nasıl başa çıkılır?

2019 YKS: Sınav kaygısı ile nasıl başa çıkılır? Yaklaşık 2.5 milyon adayın katılacağı Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) bu hafta sonu yapılacak. YKS’ye sayılı günler kala hem veliler hem de öğrenciler kaygılı. Ancak kaygı, motivaston kaybına neden oluyor ve başarıyı olumsuz etkiliyor.

İstanbul Bilgi Üniversitesi Psikoloji Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Yudum Akyıl sınav kaygısının da başarının önünde engel olduğuna dikkat çekiyor. Akyıl, ÖSYM’nin geçen yılki verilerine göre 511 bin aday ilk oturumda elendiğini hatırlatarak, “Şüphesiz ki bu tabloda heyecan, panik ve kaygının rolü büyük” diyor.

2019 YKS: SINAV KAYGISI İLE NASIL BAŞA ÇIKILIR?

Öğrencilerin heyecanın etkisiyle bildikleri her şeyi unuttuklarını düşündüğünü aktaran Akyıl şöyle konuşuyor: “Yapamayacağım korkusu duymanız, bir aksilik olacakmış gibi hissetmeniz, kendinizi diğer öğrencilerle kıyaslamaya girmeniz çok normal.”

Akyıl, kaygı yönetimi için öğrencilere şu önerilerde bulunuyor:

 

  • Bugüne kadar elinizden geleni yaptınız. Son haftayı sevdiklerinizle birlikte, hoşlandığınız aktiviteler yaparak geçirin.
  • Sınav hakkında konuşmamaya çalışın.
  • Uykunuzu iyi alın.
  • Her zaman yediğiniz şeylerden yiyin.
  • Kaygı hissettiğinizde bunu engellemeye çalışmayın. Sakince kaygının vücudunuzu nasıl etkilediğini fark edin. Vücudunuzda gergin olan bölgelere odaklanarak derin nefes alın ve bu bölgenin gevşediğini düşünün.
  • Kaygıyı, aşırı olmadığı sürece, size enerji ve motivasyon veren bir duygu olarak kabul edin.
  • Sınav sonucu ne olursa olsun her zaman anlamlı bir gelecek kurmak için fırsatlarınız olacağına güvenin.

AİLELERE UYARILAR VAR

Akyıl, aileleri de şöyle uyarıyor:

“Elbette anne ve babalar da sınav öncesinde kaygı duyabilir. Ancak unutmayın; siz bugüne kadar çocuğunuzun eğitimi için elinizden geleni yaptınız. Bu kaygıyı çocuklarınıza yansıtmak yerine, onların olmadığı ortamlarda dostlarınızla ya da ailenizle paylaşmanız daha doğru olacaktır. Kaygı yönetimini sağlamak için size iyi geldiğini düşündüğünüz aktiviteler sayesinde odağınızı farklı alanlara çevirerek sakinleşebilirsiniz. Sınava bu kadar kısa bir süre kalmışken çocuğunuza yardımcı olmanızın yolu sakin olduğunuzu ve ona güvendiğinizi hissettirerek motive etmekten geçer. Çocuklar algılarının maksimum düzeyde açık olduğu bu dönemde yansıttığınız güveni içselleştirip ‘olduğum gibi kabul ediliyorum’ diye düşünerek tam performanslarını ortaya koyacaktır.”

 

12-06-2019


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş