Arama sonuçları

2019 YKS: YÖK Atlas’ta en fazla hangi bölümler arandı?

2019 YKS: YÖK Atlas’ta en fazla hangi bölümler arandı?

2019 YKS: YÖK Atlas’ta en çok aranan bölümler. 2019-Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sonuçlarının açıklandığı 17 Temmuz tarihinden bu yana geçen altı günlük sürede YÖK Atlas’ın kullanım trafiği, geçen senenin aynı dönemine oranla bir buçuk kat arttı. 6 günde siteyi 1 milyon 556 bin kişi ziyaret etti. Ziyaret başına ortalama kullanım süresinin 7 dakika 13 saniye oldu. Sistemin tercih dönemi sonuna kadar 2 milyonu aşkın kişi tarafından kullanılması bekleniyor.

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, YKS sonuçların açıklanmasının ardından adaylara, meslek seçimlerine ilişkin karar verme sürecinde YÖK Atlas’ı kullanmalarını önermişti.  2016 yılından bu yana tercih dönemlerinde üniversite adayları ve rehberlik hizmeti veren hocalar tarafından YÖK Atlas çok yoğun bir şekilde kullanılıyor.

2019 YKS: YÖK ATLAS’TA EN FAZLA HANGİ BÖLÜMLER ARANDI?

Tercih döneminin ilk altı gününde YÖK Atlas Sisteminin kullanım istatistikleri incelendiğinde lisans programlarında ilk üç sırada Hukuk, Tıp ve Diş Hekimliği programları yer aldığı görüldü.

2018-YKS döneminde en çok incelenen program Tıp olmuş, ikinci sırada Hukuk yer almıştı. 2019-YKS tercih döneminin ilk 6 günlük süresinde ise Hukuk ilk sıraya yerleşti.

Bu iki programı sırasıyla takip eden Diş Hekimliği, Hemşirelik ve Bilgisayar Mühendisliği programlarının geçen yılki yerlerini aynen korudukları gözlendi.

Geçtiğimiz yıl 10. sıradaki Beslenme ve Diyetetik programının bu yıl 6. sıraya yükselmesi dikkat çekti. En çok incelenen lisans programları arasında Sınıf Öğretmenliği 9, Mimarlık 13, Veterinerlik 22, Makine Mühendisliği 27’nci sırada yer aldı.

ÖN LİSANS İÇİN SAĞLIK PROGRAMLARINA İLGİ VAR

Bu süre içinde iki yıllık ön lisans programlarında ilk üç sırada İlk ve Acil Yardım, Anestezi ve Bilgisayar Programcılığı yer aldı. Onları sırasıyla Adalet, Ağız ve Diş Sağlığı, Tıbbi Laboratuvar Teknikleri gibi programlar takip etti.

Geçtiğimiz yıl 8. sırada yer alan Bilgisayar Programcılığı bölümünün bu yıl 3. sıraya yükselmesi dikkat çekti. Listede Aşçılık 13, Grafik tasarımı 17, Sivil Savunma ve İtfaiyecilik 21 ve Mekatronik programı 28.nci sırada yer aldı. Bu yıl adayların sağlık programlarını daha çok inceledikleri görüldü. Listenin ilk on sırasında geçtiğimiz yıla benzer bir şekilde yedi adet ön lisans sağlık programı yer aldı.

24-07-2019


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş