Arama sonuçları

2020 LGS: Öğrenci sayısı rekor kıracak, MEB 'kayıt alanlarını' düzenliyor

2020 LGS: Öğrenci sayısı rekor kıracak, MEB 'kayıt alanlarını' düzenliyor

2020 LGS: Öğrenci sayısı rekor kıracak, MEB 'kayıt alanlarını' düzenliyor. Bu yıl 8’inci sınıfta okuyan öğrenci sayısı yaklaşık 1.8 milyonu buldu. Oysa her yıl 1.2 milyon çocuk ilkokul birinci sınıfa başlar. Bu nedenle de liseye geçiş sınavına da yaklaşık olarak bu sayıda öğrencinin girmesi beklenir.

Ancak bu yıl diğer yıllardan farklı olacak. Çünkü bu yıl 8’nci sınıfa okuyan öğrenci sayısı 1.2 milyon değil, 1.8 milyon oldu. Bunun nedeni de 2019-2020 öğretim yılında yani bu yıl 8’nci sınıfta okuyan öğrenciler 4+4+4 eğitim yasasıyla ilkokul birinci sınıfa başlayan çocuklar. Sınava katılım oranı da geçen yıl yüzde 85’in üzerinde olduğu için bu yıl sınava katılacak öğrenci sayısının yaklaşık 1.6 milyon olması bekleniyor.

2020 LGS: ÖĞRENCİ SAYISI REKOR KIRACAK, MEB 'KAYIT ALANLARINI' DÜZENLİYOR

Bu yıl Liseye Geçiş Sistemi (LGS) bu yıl üçüncü kez uygulanacak. Bu sene 8’nci sınıfta okuyan öğrenci sayısının geçen yıla göre 600 binden fazla olması da 2020 Liseye Geçiş Sınavı’nı (LGS) farklı kılacak. Önümüzdeki haziran ayında gerçekleştirilecek LGS’de öğrencileri nelerin beklediği de hem veli hem de öğrenciler için merak konusu.

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI NE YAPIYOR?

 

Milli Eğitim Bakanlığı'nca (MEB), gelecek yılki Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamında gerçekleştirilecek yerleştirmelere ilişkin süreç başlatıldı. 

 

Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mahmut Özer'in başkanlığında yapılan toplantıya şu isimler katıldı. Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürü Sadri Şensoy, Ortaöğretim Genel Müdürü Yusuf Büyük, Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Kemal Varın Numanoğlu, Din Öğretimi Genel Müdürü Nazif Yılmaz, Temel Eğitim Genel Müdürü Cem Gençoğlu, Strateji Geliştirme Dairesi Başkanı Mehmet Fatih Leblebici, Bilgi İşlem Dairesi Başkanı Özgür Türk, İnşaat ve Emlak Dairesi Başkanı Umut Gür ve il müdürleri katıldı.

LGS SINAV VE YERLEŞTİRME TAKVİMİ KONUŞULDU

Toplantıda 2019 yerleştirmeleri, 2020 LGS sınav takvimi, süreç ve kayıt bölgelerindeki okul kapasiteleri ve yeni okul yatırım ve inşaatları değerlendirildi.

Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mahmut Özer, LGS'de 2020 hazırlıklarına ilişkin AA muhabirine açıklamalarda bulundu.  

2019 LGS kapsamında ortaöğretim kurumlarına yerleştirmenin başarılı bir şekilde tamamlandığına işaret eden Özer, şu bilgileri verdi:

"Bu başarıda ilgili tüm birimlerimiz ve il müdürlerimizle süreci birlikte ve koordineli bir şekilde yönetmemiz önemli rol oynadı. Bu toplantıda bu süreci tekrar değerlendirdik ve iyileştirme yapacağımız yeni alanları değerlendirdik.

ÖĞRENCİ SAYISINDA ARTIŞ VAR

Diğer taraftan 2019-2020 eğitim-öğretim yılı sonunda LGS kapsamında ortaöğretim kurumlarına geçiş yapabilecek öğrenci sayısında 2019'a göre önemli bir artış söz konusu. Süreci başlattık. Tüm illerimizde kayıt alanlarını tek tek masaya yatırıyoruz. Her bir kayıt bölgesinde geçiş yapacak öğrenci sayıları, mevcut okullarımızın kapasiteleri, yapımı devam eden okullarımız ve yeni yatırımların tamamını birlikte değerlendirip bu süreci 2019 yerleştirmelerinde olduğu gibi başarıyla yönetecek şekilde planlamalarımızı yapıyoruz."

22-09-2019


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş