Arama sonuçları

2023 LGS: İki oturumlu sınav sona erdi, sonuçlar 26 Haziran'da

2023 LGS: İki oturumlu sınav sona erdi, sonuçlar 26 Haziran'da

Milli Eğitim Bakanlığı'nca (MEB), Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamında 8. sınıf öğrencilerinin katıldığı merkezi sınav sona erdi. Merkezi sınav, deprem bölgesindeki iller dahil ülke genelinde yapıldı. Deprem bölgesindeki öğrencilerin mağduriyet yaşamaması için bu yılki sınavda, 8'inci sınıfın ikinci dönem konularından soru sorulmadı.

İki oturumda düzenlenen sınavın birinci oturumu Türkiye saatiyle 09.30'da başladı. Birinci oturum 10.45'te sona erdi. İkinci oturum ise 11.30'da başladı ve 12.50'de sona erdi.

LGS merkezi sınavı, 15 bin 532 okulda, 81 bin 570 salonda gerçekleştirildi. İki oturumda toplam 465 bin 274 sınav görevlisi yer aldı.

TOPLAM 90 SORU SORULDU

Sınav 2018'den bu yana aynı formatta uygulanıyor. İki oturum halinde yapılan sınavda, çoktan seçmeli 90 soru soruldu.

Birinci oturumda öğrencilere Türkçe, T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, din kültürü ve ahlak bilgisi ile yabancı dil derslerinden toplam 50 soru soruldu ve 75 dakika yanıtlama süresi verildi.

Öğrenciler, iki sınav oturumu arasındaki 45 dakikalık zaman diliminde okul bahçelerine çıkarak ihtiyaçlarını giderebildiler.

Matematik ve fen bilimlerinden toplam 40 sorunun yöneltileceği ikinci oturumda öğrencilere 80 dakika süre verildi.

CEVAP ANAHTARLARI, SINAV SONRASINDA YAYIMLANACAK

Öğrenciler, sınav kitapçıklarını yarın sınava girdikleri okullardan alabilecek. Bugün öğleden sonra, cevap anahtarının Bakanlığın internet sitesinde yayımlanması bekleniyor.

Sözel ve sayısal bölümlerdeki her bir alt test için doğru ve yanlış cevap sayıları belirlenecek. Her bir öğrencinin, her bir alt testine ait ham puanı, ilgili teste ait doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının üçte biri çıkarılarak hesaplanacak.

SONUÇLAR 26 HAZİRAN'DA

Sınav sonuçları, 26 Haziran'da www.meb.gov.tr internet adresinden ilan edilecek. Öğrencilere sınav sonuç belgeleri posta yoluyla gönderilmeyecek.

Sınav sonuçlarının açıklanmasıyla LGS tercih ve yerleştirme kılavuzu yayımlanacak ve liselere yerleştirme süreci başlatılacak.

Sınava girmeyen öğrenciler, yerel yerleştirmeyle liselere yerleştirilecek.

04-06-2023


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş