Arama sonuçları

2024 LGS: Fen bilimlerinde 13. soru tartışması: MEB açıklama yapacak mı?

2024 LGS: Fen bilimlerinde 13. soru tartışması: MEB açıklama yapacak mı?

2 Haziran’da yapılan Liseye Geçiş Sınavı’nda (LGS) sayısal oturumda yer alan Fen Bilimleri Testi’ndeki bir soru tartışılmaya devam ediyor. A kitapçığında 13’ncü soru olarak yer alan bu soruyla ilgili eğitimciler de ikiye bölünmüş durumda. Bazıları sorunun hatalı, bazıları da doğru olduğunu söylüyor.

Peki Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ne diyor? Sorunun hatalı mı yoksa değil mi olduğunu ne zaman açıklayacak?

İTİRAZ SÜRESİNİ BEKLİYOR

Bu sorunun yanıtı LGS başvuru kılavunda şöyle açıklanıyor:

"Sorulara, cevap anahtarlarına ve sonuçlara yapılacak itirazlar, soruların, cevap anahtarlarının ve sonuçların https://www.meb.gov.tr internet adresinde yayımlanmasından itibaren en geç 5 (beş) takvim günü içinde ÖDSGM resmî internet sayfasında (https://odsgm.meb.gov.tr) yer alan e-itiraz bölümünden elektronik olarak yapılabilecektir. “

Bu açıklama bakanlığın itiraz sürecinin tamamlanmasını beklediğini gösteriyor. İtiraz süresi de bugün son bulacak. Bunun ardından bakanlık da soruyla ilgili açıklama yapacak.

İPTAL OLURSA NE OLACAK?


Peki soru iptal olursa ne olacak? Bununla ilgili ne yapılacağı da başvuru kılavuzunda yer alıyor. Buna göre soru iptal edilirse değerlendirme kalan 19 soru üzerinden yapılacak. Bununla ilgili bilgi kılavuzda şöyle yer alıyor:

“Değerlendirme sırasında hatalı soru/sorular çıkması durumunda, 9/12/2016 tarihli ve 29913 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan 02/12/2016 tarihli ve 6764 sayılı Millî Eğitim Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’un 69’uncu maddesiyle, 17/2/2011 tarihli ve 6114 sayılı Kanunun 7’nci maddesinin ikinci fıkrasına eklenen “Sınavlarda iptaline karar verilen sorular değerlendirme dışı bırakılarak geçerli soruların puan değerinin yeniden saptanması suretiyle puanlama yapılır” hükmü gereğince değerlendirme yapılacaktır.”

İŞTE TARTIŞMA YARATAN SORU

-

07-06-2024


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş