Arama sonuçları

28 milyon çocuk kaçırılma ve tecavüz tehdidi altında

28 milyon çocuk kaçırılma ve tecavüz tehdidi altında

Son 10 yılda ülkelerindeki çatışmalar nedeniyle evlerini terk etmek durumunda kalan, sığınmacı ve mülteci olan çocukların sayısı iki kat arttı ve 28 milyonu buldu. Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) mülteci çocuklarla ilgili rapor yayımladı. Buna göre yerlerinden edilen 28 milyon çocuktan 10 milyonu mülteci statüsünde. 

1 MİLYON DA CEVAP BEKLİYOR 

Raporda 1 milyon çocuğun sığınma talebinde bulunduğu ancak durumlarının henüz kesinleşmediği, kalan 17 milyonun da ülkelerindeki çatışmalar nedeniyle evlerini terk etmek zorunda kaldığı belirtildi. Mülteci çocukların yüzde 45'inin Suriye ve Afganistan'dan geldiğine dikkat çekilen raporda, 2015'te 78 ülkede 100 bin çocuğun refakatsiz sığınma talebinde bulunduğu kaydedildi. 

HANGİ RİSKLERLE KARŞI KARŞIYA KALIYORLAR?

Rapora göre, yerlerinden edilen çocuklar, boğulma, yetersiz beslenme, kaçırılma, tecavüz ve cinayet dahil birçok riskle karşı karşı bulunuyor, bir diğer ülkeye ulaştıklarında ise genellikle ayrımcılık ve yabancı düşmanlığıyla karşılaşıyor.

Fon'un Programlar Yöneticisi Ted Chaiban, yerlerinden edilen çocukların korunmaya muhtaç olduğunu ve eğitim, sağlık gibi hizmetler almaları gerektiğini ifade etti. Chaiban, "Bunlar hala çocuk ve çocuk gibi muamele görmeleri büyük önem taşıyor" dedi. UNICEF'in 2015 verilerine göre, çocuklar dünya nüfusunun üçte birine tekabül ediyor. Çatışmalar nedeniyle yerlerinden olan mültecilerin yarısı ise çocuklardan oluşuyor. 

Bu blog AA abonesidir.

07-09-2016


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş