Arama sonuçları

3 İzmir SEV öğrencisi de LGS şampiyonu

3 İzmir SEV öğrencisi de LGS şampiyonu

 

3 İzmir SEV öğrencisi de LGS şampiyonu. Bu yıl Liseye Geçiş Sınavı’nda (LGS) 3 şampiyon da İzmir’den çıktı.  LGS sonuçlarına göre İzmir SEV Ortaokulu’nda eğitim gören 8. Sınıf öğrencileri Dilce Göksoy, Dora Aslan ve Duygu Erbayraktar 500 tam puan alarak Türkiye şampiyonları arasına girdi.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından bu yıl 1 Haziran’da gerçekleştirilen Liseye Geçiş Sınavı’nda (LGS) tüm soruları doğru yanıtlamayı başaran İzmir SEV Ortaokulu’nun 3 öğrencisi Dilce Göksoy, Dora Aslan ve Duygu Erbayraktar, LGS şampiyonları arasında yerini aldı. Bu yıl İzmir SEV’in 8. sınıftaki 72 öğrencisinden 3’ü sınavda 500 tam puan alarak Türkiye birincileri arasına katıldı.

3 İZMİR SEV ÖĞRENCİSİ DE LGS ŞAMPİYONU

İzmir SEV Ortaokulu Müdürü Sedef Özyiğit, öğrencilerinin başarısındaki en önemli etkenin ‘düzenli çalışmak’ olduğunu vurguladı:“Bu yıl İzmir SEV Ortaokulu’ndan 72 öğrencimiz mezun oldu. 3 öğrencimiz LGS’de tüm soruları doğru yanıtlayarak tam puan almayı başardılar ve Türkiye şampiyonları arasında yer aldılar. Bu öğrencilerimiz anasınıfından bu yana bizim okulumuzda. Sınav uzun soluklu bir süreç, onları en başından beri destekledik. Okulumuzun verdiği akademik destekle ve kendilerinin de düzenli çalışmalarıyla sınavda büyük başarı sağladılar.“

SOSYAL ETKİNLİKLERDEN KOPMADILAR

LGS şampiyonu öğrencilerin sınava hazırlanırken sadece ders odaklı olmayıp sosyal etkinliklere de devam ettiklerine dikkat çeken Özyiğit, şu bilgileri verdi: “Spor, sanat gibi etkinliklerine, kulüp çalışmalarına sınav nedeniyle ara vermediler. Biz de okul olarak akademik desteğin yanı sıra stres ve kaygıyla baş etmelerini sağlamak amacıyla Bilinçli Farkındalık ‘Mindfulness’ programı da başlatmıştık. Heyecan ve panik yaşamadan sınavı atlatmalarına destek olmaya çalıştık. Zamanı doğru planlayarak, bol kitap okuyarak, ezber yerine konuları özümseyerek LGS’de tüm soruları doğru yanıtladılar. Öğrencilerimizle gurur duyuyor, onları kutluyor ve başarılarının devamını diliyorum.”

İzmir SEV Ortaokulu’nun LGS şampiyonu öğrencileri, sınava nasıl hazırlandıklarını ve başarıya ulaşmalarının formülü şöyle açıkladılar:

POZİTİF OLDUM, STRES KONTROLÜNÜ BAŞARDIM

Dilce Göksoy: Çok düzenli çalıştım. Çok test çözmek gerekiyor, ben de çok test çözdüm. Ama sıkıldığım zaman da sık sık molalar verdim. Haftada iki gün baleye gitmeye devam ettim. En önemlisi de düşüncelerimi pozitif tuttum. En kötü şeyin heyecan ve panik yüzünden bildiğini unutmak olduğunu düşündüm. Bu nedene heyecanımı, stresimi kontrol altında tuttum. Ailem ve okulum stres kontrolü konusunda çok destek oldu.

MÜZİĞİ VE DANSI BIRAKMADIM

Dora Aslan: Sınava hazırlanmak için 8’inci sınıfı beklemek yerine 5’inci sınıftan itibaren düzenli olarak çalışmaya başladım. Sadece 8’inci sınıfta çalışsaydım çok zorlanacak, yorulacak ve panik olacaktım. Her gün belli bir konuda test çözmeye özen gösterdim. Kendime bir ‘yanlış defteri’ yaptım, testlerde yanlış çözdüğüm soruları yapıştırıp, sonradan doğrusunu mutlaka öğrendim. Bol bol kitap okumak yorumlama yeteneğimi arttırdı. Piyano çalıyor ve dansla ilgileniyordum, sınav senesinde de kesinlikle bırakmadım. Bu benim sınav stresini atmamı ve rahatlamamı da sağladı.

MATEMATİK KULÜBÜ İLE LGS’YE HAZIR GİRDİM

Duygu Erbayraktar: Ben hedefimi daha ilkokuldayken belirlemiştim o yüzden 5. sınıftan itibaren çalışmalarıma başladım. Okuldaki matematik öğretmenim sayesinde bu dersi çok sevdim. Bu nedenle 6’ncı sınıfta okulumuzun Matematik Kulübü’ne girdim ve 8. sınıfa kadar devam ettim. Kulübümüzle uluslararası yarışmalara da katıldık ve dereceler aldık. Matematik Kulübü sayesinde de ben aslında LGS’ye özellikle matematiğe hazırdım diyebilirim. Kulüpte öğrendiklerim; soruların farklı çözüm yollarını, muhakeme yeteneğimi geliştirdi. Piyano çalıyordum hiç bırakmadım. Her cuma günü mutlaka piyano çalıyordum ve sınav haftasındaki cuma da piyanomu çaldım. Bu beni mutlu ediyordu.

Fotoğraf (soldan sağa): Duygu Erbayraktar, Dora Aslan, Sedef Özyiğit (İzmir SEV Ortaokulu Müdürü), Dilce Göksoy

 

 

27-06-2019


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş