Arama sonuçları

34 yılda YÖK’te ne değişti?

34 yılda YÖK’te ne değişti?

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tam 34 yıl önce bugün henüz üniversite sayısı 28 iken, 1981 yılında çıkan 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu ile kuruldu. YÖK kurulduğunda ortada bir vakıf üniversitesi bile yoktu. Bugün ise vakıf ve devlet üniversitelerinin sayısı 200’e yaklaştı.

Kurulduğu günden bu yana üniversite, öğrenci ve akademisyen sayısı 6 katına çıkmasına rağmen YÖK'te ne değiştiğini soracak olursanız yanıt olumsuz olacak. Hemen her kuruluş döneminde ve iktidar değişikliğinde YÖK'ün yetkilerinin hatta kendisinin kaldırılacağı söylenir. YÖK ise her defasında bu tartışmalardan güçlenerek yetkileri ve merkeziyetçiliği artarak çıkar.

YÖK, GÜÇLENEREK ÇIKIYOR

Sık sık değişiklik öngören yasa taslakları hazırlanır. Bir süre önce rafa kaldırılan YÖK Yasa Taslağı da YÖK’ün yetkilerine kaldırmak bir yana onu süper güçlü bir kurul haline dönüştürmesi ile tam bir hayal kırıklığı yaratmıştı.

Bugünlerde bir kez daha YÖK'ü yapısal değişime uğratacak bir yasa bekleniyor. YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç “YÖK’ün kötü imajını sırtımızda taşımak istemiyoruz, merkeziyetçilikten kurtulmak, yetkilerimizi devretmek istiyoruz” diyor olsa da bakalım yeni taslaktan YÖK nasıl çıkacak?

Fotoğraf: Boğaziçi Üniversitesi

05-11-2015


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş