Arama sonuçları

4 sene içinde tüm öğretmenler yüksek lisans yapacak

4 sene içinde tüm öğretmenler yüksek lisans yapacak

4 sene içinde tüm öğretmenler yüksek lisans yapacak. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, 4 sene içinde tüm öğretmenlerin yüksek lisans sahibi olmasını hedeflediklerini söyledi. Selçuk şöyle dedi: "Bütün öğretmenlerin hizmet içi eğitiminin tümüyle yeniden modellenmesi söz konusu olacak. 4 sene içinde bütün öğretmenlerimizin ulaşabildiğimiz kadarıyla yüksek lisans sahibi olması konusunda bir hedef koymak, gözetmek söz konusu olacak."

 

4 SENE İÇİNDE TÜM ÖĞRETMENLER YÜKSEK LİSANS YAPACAK

Selçuk, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) Türkiye Eğitim Meclisi Toplantısı'nda konuştu. Eğitimde iyi öğretmenler yetiştirilmesinin önemine değinen Selçuk, şöyle dedi:

"12 Eylül'den beri bu konuda herhangi bir değişiklik yapılmadı ve öğretmen okullarının dejenerasyonu ile birlikte 1970'lerdeki terör belası nedeniyle dejenerasyonundan sonra bizim eski köy enstitüsü, öğretmen okulu, yüksek öğretmen okulu geleneğimiz kırıldı. Biz bu geleneği bıraktık, bir eğitim fakültesi modeline geçmeye çalıştık fakat bu da dokuya uymadı."

HİZMET İÇİN EĞİTİM YENİDEN MODELLENECEK

Selçuk, öğretmenlerin yetiştirilmesi konusunda Yükseköğretim Kurulu ile birlikte çalışacaklarını söyledi. Selçuk, ani bir değişiklik olmadan belirli sayıdaki eğitim fakültesinde yapılabilecek değişiklikleri ele alacaklarını ifade etti. Selçuk, sözlerini şöyle sürdürdü:

EĞİTİM FAKÜLTELERİ NASIL DÖNÜŞECEK?

"Dünyada bazı eğitim fakülteleri uygulama, bazıları araştırma ağırlıklı. Biz de bazı eğitim fakültelerini öğrenme öğretme ağırlıklı, uygulama ağırlıklı, eski öğretmen okullarının yeni versiyonu gibi kurabilir miyiz? Bunun ilgili bir mutabakatımız var. Öğretmen yetiştirmenin kaynağına da bir şey yapmak söz konusu olacak. Formasyon dediğimiz şeyin sistemi nasıl sıkıntıya soktuğuna şahitsiniz, bununla ilgili bir takım çalışmalar olacak. Bütün öğretmenlerin hizmet içi eğitiminin tümüyle yeniden modellenmesi söz konusu olacak. 4 sene içinde bütün öğretmenlerimizin ulaşabildiğimiz kadarıyla yüksek lisans sahibi olması konusunda bir hedef koymak, gözetmek söz konusu olacak. Bu uzun soluklu bir maraton. Gün gün göreceksiniz, bu hafta, önümüzdeki hafta göreceksiniz, onlarca yenilik gelecek. Hepsinin altyapısını kurmaya çalıştık. Hemen haftaya yeni uygulamalar başlayacak ama bunlar sistemi rahatsız eden şeyler değil. Diyelim ki haftaya ASELSAN ile protokol imzalayacağız. Savunma sanayi teknolojileriyle ilgili, lazer optik ve benzeri konularda iş garantili lise açıyoruz. Bunun gibi onlarca yüzlerce okul açacağız. Hemen kısa sürede açacağız. Bunun gibi çok sayıda projeleri peş peşe göreceksiniz. Uzun soluklu derken birkaç sene bir şey yapmayacağız anlamında söylemiyorum. Her gün yapacağız ama bunun verimi, kaidesinin oturması açısında zamana ihtiyaç var. “

31-10-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş