Arama sonuçları

5 bin ücretli öğretmen MEB kadrosuna alınacak

5 bin ücretli öğretmen MEB kadrosuna alınacak

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Adana'nın merkez Seyhan ilçesine bağlı Zeytinli Mahallesi'nde yaptırılan, Zeytinli Ortaokulu açılış töreninde yaptığı konuşmada, 5 yıl ücretli öğretmenlik yapmış olmak kaydıyla bir 5 bin öğretmenin MEB kadrosuna alınacağını belirtti. Yılmaz, “Dün ilana çıkıldı, 20 bin öğretmen daha alacağız. Bu alımla beraber inşallah bir kanun teklifi daha var. Ücretli öğretmenler arasında da bize 5 yıl ücretli öğretmenlik yapmış olmak kaydıyla bir 5 bin öğretmen daha alacağız” dedi. İşte Yılmaz’ın açıklamaları: 

 

5 BİN ÖĞRETMEN DAHA ALACAĞIZ

 

Eğitimin kilit taşı öğretmenler. Eğitimde başarının yakalanması için öğretmene yatırım yapmak gerekir. En büyük yatırımı öğretmene yapıyoruz. 584 binin üzerinde öğretmenin atamasını gerçekleştirdik. Bugün gördüğümüz her üç öğretmenden ikisi bizim dönemimizde atandı. Şimdi dün ilana çıkıldı, 20 bin öğretmen daha alacağız. Bu alımla beraber inşallah bir kanun teklifi daha var. Ücretli öğretmenler arasında da bize 5 yıl ücretli öğretmenlik yapmış olmak kaydıyla bir 5 bin öğretmen daha alacağız. 25 bin öğretmeni bir yılda eğitim ailemize kavuşturuyoruz. Bu sayı bazı ülkelerin toplam kamu görevlisinden daha fazladır. 

 

FRANSA'DAN DAHA İYİYİZ 

 

Öğretmen başına düşen öğrenci sayısı ilköğretimde 28'den 17'ye, ortaöğretimde 18'den 13'e düştü. Bu değer ile İngiltere, Japonya ve Güney Kore ile aynıyız, Fransa'dan daha iyiyiz. Norm kadro öğretmen doluluk oranı hemen hemen her bölgede yüzde 90'ın üzerine çıktı. Doğu Anadolu'da yüzde 92, Güneydoğu Anadolu'da yüzde 90, ülke genelinde de yüzde 90 civarında. Eğer bugün biraz öğretmen eksikliği varsa Marmara Bölgesi'nde İstanbul'da var. Dezavantajlı bölgelere, kimselere, kişilere pozitif ayrımcılık yapılması gerekir diyorsunuz ya sayın bakanım, işte biz de bu dönemde öğretmenimizin çoğunu Doğu ve Güneydoğu'da istihdam ettik.

 

İKİLİ EĞİTİMİ TAMAMEN KALDIRACAĞIZ

 

Kaliteli eğitim için derslik başına düşen öğrenci sayısı makul hale getirilmeli. Bunu 36'dan 24'e indirdik, Başbakanın talimatıyla ikili eğitimi ortadan kaldıracağız. 282 bin yeni derslik yaptık. İkili eğitimi ortadan kaldırmak için 58 bin dersliğe ihtiyacımız var. Ama 47 bin derslik şu anda yapılıyor. Arada 11 bin fark var. Allah nasip ederse önümüzdeki 1,5 yılda bunu da kapatıp, ikili eğitimi tamamen kaldıracağız. Adana'da geçen yıl 300 okulda ikili eğitim yapılırken, bu yıl 200'e düşürüldü, bir yılda 100'e yakın okulu Adana'ya kazandırdık.

 

437 BİN TABLET DAĞITILDI 

 

Daha kaliteli eğitim için teknolojinin eğitimle buluşturulması gerekir. Fatih Projesi'ni başlattık. Bir milyon 437 binin üzerinde tablet bilgisayarı öğretmenlere ve öğrencilerimize dağıttık. 432 bin akıllı tahtayı öğrencilerimizle buluşturduk. Önümüzdeki dönemde ilkokulları, mesleki eğitim ve özel eğitim kurumlarını da Fatih Projesi kapsamına alacağız. Kodlama eğitimini başlattık. Beş ve altıncı sınıflarda teknoloji dersimiz var. O dersimizin içerisinde kodlama dersi vereceğiz. İstiyoruz ki evlatlarımızın kodlama dersi uygulamasını yapabilmesi için klavyeli bilgisayarlar olsun, bu alanda da çalışabilsinler.

Kaliteli eğitim için olmazsa olmaz unsurlardan birisi müfredatın güncellenmesi. Bilgi, teknoloji değişiyor. Bilgi ve teknolojinin değişimi müfredatın değişmesini zorunlu kılmaktadır. Bu yıl bir, 5 ve 9'uncu sınıflarda 51 dersin müfredatını yeniledik. Önümüzdeki dönemde geri kalan sınıfların derslerini güncelleyeceğiz. Evlatlarımızın 21. yüzyılın ihtiyacı bilgi, beceri, tutum, davranış ve değerleri almasını sağlayacağız. Müfredatı güncellerken, sadeleştirmeye önem verdik. Değerler eğitimi mutlaka olması gerekir dedik. Bir de analitik düşünme yeteneğinin hızlandırılması gerekir dedik. Bu ilkeler çerçevesinde müfredatı güncelleştirdik.

 

ŞARTLI EĞİTİM YARDIMI

 

Yaygınlaştırdığımız okul öncesi eğitimde bu yıl 37 pilot il belirledik. Pilot illerde öğrencilerimizin kırtasiye masraflarını bakanlık olarak karşılıyoruz. Hedefimiz, her evladımızın ilkokula başlamadan önce bir yıl okul öncesi eğitimi almasını sağlamaktır. Ücretsiz kitap dağıtımını başlattık. 2003'den bu güne kadar 2 milyon 680 bin ücretsiz kitap dağıttık. Bütçemizden 4 milyar 600 milyon lira para ödedik. Şartlı Eğitim Yardımı programını başlattık. Annelere şunu söylüyoruz; düzenli olarak evlatlarınızı, kız ve erkek çocuklarınızı, anaokuluna, ilkokula, ortaokula, liseye gönderirseniz devlet olarak size destek olacağız. Anaokula ve ilkokula gönderdiğin her erkek öğrenci için 35 lira, kız öğrenci için 40 lira. Liseye gönderdiğin her erkek öğrenci için 50 lira, kız öğrenci için 60 lira hesabınıza para yatıracağız dedik. Şu ana kadar annelerimizin hesabına 6 milyar lira, yani 6 katrilyon lira para yatırdık. 1 milyon 229 bin öğrenciyi taşıma ile eğitimle buluşturduk. 91 bin engelli öğrenci evinden alınıp okula getiriliyor. 

Hastanelerde geçici sınıflar açarak 13 bin öğrenciye eğitim imkanı sağladık. Okul sütü programında 6 milyon öğrenciye süt ve kuru üzüm dağıtıldı. Ücretsiz yetiştirme ve destekleme kurslarına 9 milyon öğrenci devam ediyor. Beşinci sınıflarda 800'e yakın pilot okulda haftada 15 saat İngilizce eğitimine başladık. Sistem oturunca bütün Türkiye'ye yaygınlaştıracağız. 

 

21-02-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş