Arama sonuçları

50 bin doların üzerinde burs aldı, Rice Üniversitesi'nde okuyacak

50 bin doların üzerinde burs aldı, Rice Üniversitesi'nde okuyacak

İzmirli 17 yaşındaki üstün zekalı Bartu Çitci, ABD'nin bilim ve uzay araştırmalarıyla ünlü Rice Üniversitesi'nin mühendislik fakültesinden burslu eğitim için davet aldı.

Bir kamu kurumunda memur olarak görev yapan Nilüfer-İlker Çitci çiftinin oğulları Bartu Çitci'nin 150 IQ puanı ile üstün zekalı olduğu henüz ilkokul 3. sınıftayken tespit edildi.

BİLSEM'DE ÖĞRENCİ

Özel yetenekli öğrencilerin eğitim aldığı İzmir Bilim ve Sanat Merkezine (BİLSEM) kabul edilen Çitci, farklı ilkokul ve ortaokuldaki eğitimleri sırasında da TÜBİTAK'ın bilim olimpiyatlarında dereceler elde etti.

29 Mayıs Okulları Bornova Kampüsü 12. sınıf öğrencisi Çitci, öğretmenlerinin de teşviki ile "bilgisayar ve yazılım" alanında üniversite eğitimi almaya karar verdi.

Çitci, yapay zeka, sinir ağları ve nesnelerin interneti ile ilgili bir yazılım programına Yaşar Üniversitesi yüksek lisans öğrencileriyle imza attı.

Ailesi ve okulunun da desteğiyle ABD'deki üniversitelerle iletişime geçen Çitci, matematik ve yazılım alanındaki başarıları, sanat ve spora olan ilgisi sayesinde Rice, Michigan, Massachusetts, Ohio ve Arizona üniversitelerinden burslu eğitim için kabul aldı.

Yıllık eğitim ücreti 50 bin doların üzerinde olan ve bilim ile uzay çalışmalarında dünya çapında üne sahip Rice Üniversitesi'ni tercih eden Çitci, Houston kentindeki eğitim kurumunda bilgisayar ve yazılım mühendisliği alanında ilerleyecek.

ÜLKEME DÖNECEĞİM

Bartu Çitci, AA muhabirine, BİLSEM'deki destekleyici eğitimi sırasında aldığı bilgisayar dersini çok zevkli bulduğunu belirtti.

Robotik çalışmalara ilgi duyduğunu ifade eden Çitci, şöyle dedi: "Çok hoşuma gitti. 'Bu çok eğlenceli, ben bunu yaparken yorulmuyorum. Yapmaktan zevk aldığım bir iş ve bana iş gibi gelmiyor.' dedim. O zamandan beri o hayalimin peşinden koşuyorum. Hedefime şimdilik ulaştım. Yeni hedefi orada bulmam gerekiyor diye düşünüyorum belki akademiye giderim belki Silikon Vadisi'ne çalışmaya giderim. Kesinlikle ne zaman olur bilmiyorum ama Türkiye'ye dönmeyi düşünüyorum. Vatanıma geri dönerim, evim burası."

HAYALLERİNİN PEŞİNDE KOŞTU

Okulun müdürü Mustafa Akkaya da yurtdışındaki üniversitelere öğrencilerinin her yıl kabul edildiğini, çalışkanlığı ve başarısıyla örnek olan Bartu Çitci'nin bu başarıyı bir adım ileri taşıdığını aktardı.

Baba İlker Çitci de ilkokul öğretmeninin dikkati sayesinde 3. sınıftayken Bartu'nun özel ve üstün zekalı bir öğrenci olduğunun fark edildiğini söyledi.

Anne Nilüfer Çitci ise Bartu'nun bilgisayarın yanı sıra müzik ve sporda da başarılı olduğunu söyleyerek, "Başarıyı elde edebilmek için çok çabaladı, hedefledi. Sonrasında istediği yere ulaşmış olmasından bir anne olarak çok mutluyum" dedi.

03-05-2022


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş