Arama sonuçları

5’lerde yabancı dil sınıfı isteğe bağlı olacak

5’lerde yabancı dil sınıfı isteğe bağlı olacak

5’lerde yabancı dil sınıfı isteğe bağlı olacak. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Talim ve Terbiye Kurulu (TTK) 2018-2019 öğretim yılında uygulanacak olan haftalık ders çizelgelerini yayımladı. Bu çizelgelerde dikkat çeken nokta ise ortaokul 5'inci sınıflarda "yabancı dil hazırlık sınıfları" ile ilgili düzenlemenin isteğe bağlı bırakılması oldu.

 

5’LERDE YABANCI DİL SINIFI İSTEĞE BAĞLI OLACAK 


Gazete Habertürk’ten Bürde Özçakır’ın haberine göre TTK, mesleki ve teknik, Anadolu, fen, sosyal, Anadolu imam hatip liseleri başta olmak üzere tüm okul türlerinde uygulanacak haftalık ders çizelgesini yayımladı. 2018-2019 öğretim yılında uygulanacak olan haftalık ders çizelgesinde dikkat çeken ise 5'inci sınıflar oldu.  


PİLOT UYGULAMA OLARAK 620 OKULDA BAŞLADI

2017-2018 öğretim yılında MEB pilot uygulamayla 81 ilde 620 okul, 3 bin 759 şubede olmak üzere yaklaşık 110 bin 400 öğrenciyle yabancı dil hazırlık uygulaması başlattı. Bu uygulamanın sonucuna göre de önümüzdeki yıl tüm 5'lerde yabancı dil hazırlık sınıfları açılacaktı.
Ancak önümüzdeki yılın ders çizelgesinde 5'inci sınıflarda yabancı dil 3 saat olarak görülüyor. 6'ıncı sınıfta da yabancı dil 3 saat okutulacak, 7 ve 8'inde ise yeni çizelgeye göre 4 saat dil dersi olacak.

İSTEĞE BAĞLI YABANCI DİL OLACAK

Bu arada ortaokulların haftalık ders saatleri çizelgesinde haftada 18 saate kadar yabancı dil öğretiminin "isteğe bağlı" olacağı belirtilerek, şöyle deniliyor: 
" Türkçe, Matematik, Fen Bilimleri, Sosyal Bilgiler, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersleri (20 ders saati) ile en az 4 ders saatlik seçmeli dersi tamamlamak kaydıyla, imkân ve şartları uygun olan okullarda isteğe bağlı olarak 18 saat ders saatine kadar yabancı dil dersi öğretimi yapılabilir. Bu uygulamayı yapan okullarda, öğrencilerin hazır bulunuşluk düzeyleri dikkate alınarak Talim ve Terbiye Kurulu'nca kabul edilmiş ve uygulanmakta olan yabancı dil dersi öğretim programlarına dayalı olarak dersin zümre öğretmenleri kurulunca hazırlanan öğretim programları uygulanabilir. "
Bu açıklamada önümüzdeki yıl 5'lerin tümünde değil, ancak koşulları olan ve isteyen okullarda yabancı dil eğitiminin yapılacağını gösteriyor.

06-03-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş