Arama sonuçları

6.5 milyon doz Çin aşısı geldi

6.5 milyon doz Çin aşısı geldi

Çin’den sipariş edilen Covid-19 aşıları taşıyan Türk Hava Yolları’na ait uçakla Pekin’den İstanbul’a geldi. Ocak ayında başlayan aşı uygulamasına, bugün gelen 6,5 milyon doz ile devam edilecek.

Türkiye, Çinli Sinovac firmasınca üretilen CoronaVac aşısının temini için anlaşma yaptı. Bu kapsamda, bu yıl içinde temin edilecek toplam 50 milyon doz aşının ilk sevkiyatını oluşturan 3 milyon doz Türkiye getiridi. 14 Ocak'tan itibaren de sırasıyla sağlık çalışanlarına, huzurevleri ve bakımevlerinde kalanlarla onların bakımından sorumlu kişilere, 85 yaş ve üzerindeki vatandaşlara uygulanmaya başlandı.

6.5 MİLYON DOZ ÇİN AŞISI GELDİ

Aşının 10 milyon dozluk ikinci sevkiyatının ilk bölümünü oluşturan 6,5 milyon doz aşı bu sabah Türkiye'ye ulaştı. Yapılan anlaşma gereği 50 milyon doz inaktif aşının tamamının Türkiye'ye getirilmesiyle 25 milyon kişi aşılanmış olacak.

Çin'den 30 Aralık 2020'de Türkiye'ye getirilen aşıyan Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK) laboratuvarlarında 14 gün sürecek analiz sürecinden geçtikten sonra kurum  CoronaVac aşısına 13 Ocak'ta "Acil Kullanım Onayı" verdi.

Bugün gelen 6,5 milyon dozluk yeni aşı da yine Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Aşı ve İlaç Deposu'na nakledilecek. Aşıların kabulü, sıcaklık kaydedici cihazlarla kontrolün ve uygunluğunun teyidinin ardından yapılacak. Aşılardan alınan numuneler, TİTCK laboratuvarlarına sevk edilerek, en az 14 gün sürecek analiz süreci başlatılacak ve analizlerin tamamlanmasının ardından aşılar kullanıma girecek.

SAĞLIK BAKANI KOCA İLK DOZU OLDU

Bilim Kurulu’nca aşılanacaklar için genel öncelikler belirlendi ve aşılama çalışmalarının dört aşamada yürütülmesi planlandı. Acil Kullanım Onayı verilmesinin ardından, Ankara Şehir Hastanesinde Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve Bilim Kurulu üyeleri, 13 Ocak'ta CoronaVac aşılarının ilk dozunu oldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da 14 Ocak'ta Ankara Şehir Hastanesi’ne gelerek aşı yaptırdı.  

Aşıların, uygun şartları taşıyan sağlık çalışanlarına tanımlanmasıyla belirlenen "Kovid-19 Aşısı Ulusal Uygulama Stratejisi" doğrultusunda 14 Ocak'ta sağlık çalışanları aşılanmaya başlandı.

Sağlık Bakanlığınca ilgili sağlık çalışanlarına bildirim yapıldı ve sağlıkçılar, Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS) üzerinden randevu alarak da aşılarını oldu.   

HUZUR VE BAKIMEVLERİNDE KALANLARA

Sağlık çalışanlarının ardından, öncelik sıralamasına göre diğer vatandaşların aşılanmasına başlandı. Bu kapsamda, 19 Ocak'ta huzurevleri ve bakımevlerinde kalanlarla onların bakımından sorumlu kişilerin yanı sıra aynı zamanda 90 yaş üzeri vatandaşlar için de aşılama gerçekleştirildi. 90 yaş üzerindeki vatandaşlar için sağlık ekipleri evlerine giderek aşılarını yaptı. 

Bilim Kurulu toplantısında yapılan değerlendirmenin ardından 21 Ocak'ta 85 yaş üzerindeki vatandaşlar da evlerinde aşılanmaya başlandı. Evlere aşı için giden ekipte hekim ve uzman sağlık personeli tam teçhizatlı olarak hazır bulundu. 

Öte yandan 21 Ocak'ta eczane ve ecza deposu çalışanları ile eczacılık fakültelerinin stajyer öğrencilerinden isteyenler de aşılarının ilk dozunu oldu. Aşıların ikinci dozu, 28 gün sonra yapılacak. 

AŞI TAKVİMİ NASIL İŞLEYECEK?

Aşılama süreci, Koronavirüs Bilim Kurulu'nun oluşturduğu takvim doğrultusunda tamamlanacak. Belirlenen takvime göre, birinci aşamasının A grubunda sağlık kurumunda çalışanlar (kamu, özel, üniversite, vakıf gibi tıp fakültesi ve diş hekimliği fakültesi stajyer öğrencileri dahil) ile tüm eczane çalışanları (eczacı ve kalfalar dahil) bulunuyor.

Birinci aşamanın B grubunda yaşlı, engelli, koruma evleri gibi yerlerde kalan ve çalışanlar, C grubunda ise 65 yaş ve üstü bireyler yer alıyor.

İkinci aşamada A grubunda, hizmetin sürdürülmesi için öncelikli sektörlerin çalışanları bulunuyor. Bu sektörler şu şekilde sıralanıyor:

"Milli Savunma Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, kritik görevlerdeki kişiler, zabıta, özel güvenlik, Adalet Bakanlığı, cezaevleri, eğitim sektörü (öğretmenler ve öğretim üyeleri), gıda sektörü (SGK kayıtlarına göre) çalışanları (fırın, yemek fabrikaları, gıda imalathaneleri, ambalajlanmış su üreticileri vb), taşımacılık (SGK kayıtlarına göre) sektöründe çalışanlar."

Bunların ardından ikinci aşamada 50-64 yaşlarındaki bireyler, üçüncü aşamada ise öncelikle kronik hastalığı olan kişilere aşı yapılacak. Bu kişilerden ilk olarak 40-49 yaşındakiler aşılanırken, bu grubu 30-39 yaş ve 18-29 yaş grubu takip edecek.

Üçüncü aşamada son olarak diğer gruplarda bulunan sırasıyla 40-49 yaş, 30-39 yaş ve 18-29 yaşlarında olanlara aşı uygulanacak.

Dördüncü aşamada ise sırası geldiği halde zamanında yaptırmayanlar aşılanacak.

RANDEVU İLE YAPILIYOR

Vatandaşlar, Kovid-19 aşısına ilişkin durumunu e-Nabız hesabından veya 2023'e kısa mesaj göndererek öğrenebilecek. Aşı olacak grup arasında yer alan kişiler randevu işlemi için MHRS uygulamasına yönlendirilecek, tarihi geldiğinde de randevu aldığı sağlık kuruluşuna gidecek.

Aşıyı uygulayan sağlık personeli vatandaşın ikinci doz randevusunu da oluşturacak, bu randevunun bilgileri de kısa mesajla iletilecek. Aşı randevuları MHRS ve e-Nabız hesabı üzerinden değiştirilebilecek.

VİRÜS YÖNTEMİYLE ÜRETİLDİ

Sinovac ilaç şirketi CoronaVac'ı eski bir aşı üretim tekniği olan inaktif virüs yöntemiyle üretti. Yıllardır kullanılan eski bir yöntem olan inaktif virüs tekniğinde, enfekte etme özelliğini yitirmiş virüsün enjekte edilmesiyle vücudun hastalığa karşı bağışıklık kazanması amaçlanıyor. Söz konusu teknikten, dünyada yaygın olarak kullanılan su çiçeği gibi birçok aşının üretiminde yararlanılıyor.  

 

25-01-2021


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş