Arama sonuçları

66 ayını dolduran ‘uyum’ ile okula başlayacak

66 ayını dolduran ‘uyum’ ile okula başlayacak

66 ayını dolduran ‘uyum’ ile okula başlayacak. Okulların açıldığı yılın eylül ayı sonu itibarıyla 66 ayını dolduran tüm çocuklar okula başlama yaşına gelmiş kabul ediliyor. Bu çocukların ilkokul 1’inci sınıfa kayıtları da Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından otomatik olarak yapılıyor.

Bu durumda da 2018 Eylül ayı sonunda çocuğunuz 66 ayını dolduracaksa birinci sınıfa başlayacak demektir.

Ailelerden bu konuyla ilgili çok sayıda soru geliyor. Çocuklarının 66 ayını doldurmuş olmalarına rağmen birinci sınıfa başlatma konusunda endişelerini dile getiriyor.

66 AYINI DOLDURAN 'UYUM' İLE OKULA BAŞLAYACAK

Bu ailelerin merak ettiği soru ise “66 ayını doldurmuş ve otomatik olarak birinci sınıfa kaydedilmiş olsa da çocuklarımızı 1’e başlatmak zorunda mıyız?”

NE ZAMAN ZORUNLU YOLLARSINIZ?

Okulların açıldığı eylül sonu itibarıyla çocuğunuz 66, 67 ya da 68 aylık olacaksa okul idaresine dilekçe verecek ve okula başlamasını bir yıl geciktirebileceksiniz. Eylül 2018 sonunda 69, 70 ve 71 aylık olacaklarsa o zaman çocuğunuzun okula başlamaya hazır olmadığına ilişkin rapor alarak, bir yıl erteletebilirsiniz. Ancak eylül ayı sonunda 72 aylık ve daha üzerinde olacaksa çocuğunuzu okula göndermek zorundasınız.

AİLENİN İSTEĞİNE BAĞLI

66 ayını dolduran çocuklar otomatik olarak birinci sınıfa kaydediliyor ama isteyen veliler 60-65 aylık çocuklarını da isterlerse okula başlatabiliyor. Bu veliler de okul yönetimlerine dilekçe verebilir, okul yönetimi de çocuğun okula başlayamaya hazır olduğuna karar verirse okula başlatabilir.  

OKUL ONLAR İÇİN BİR HAFTA ÖNCE AÇILACAK

2018-2019 öğretim yılı onlar için bir hafta önce başlayacak. Okulların açılması için artık gün sayılıyor. Özellikle de bazı öğrenciler için okullar 10 Eylül Pazartesi günü başlıyor. Der zili onlara ‘uyum eğitimi’ için çalacak.

 2018-2019 öğretim yılı 17 Eylül 2018 Pazartesi başlayacak. Ancak 10 Eylül’de uyum eğitimi var.

HANGİ ÖĞRENCİLER 'UYUM' EĞİTİMİNE GİRECEK?

Okullar 17 Eylül 2018 Pazartesi günü açılacak. Ancak aralarında bu yıl ilk kez okula başlayacak 1'ler gibi bazı öğrenciler 10 Eylül'de 'uyum' eğitimine girecek. Okul öncesi, ilkokul birinci sınıf, ortaokul ve imam hatip ortaokullarının 5'inci sınıf öğrencileri, ortaöğretim kurumlarında eğitim ve öğretime başlayacak hazırlık sınıfı ve 9'uncu sınıf öğrencileri ile pansiyonda kalacak öğrenciler için okullar bir hafta önce açılacak.

Okula uyum eğitimi kapsamında bu öğrenciler 10-14 Eylül 2018 tarihlerinde uyum eğitimine alınacak. Uyum eğitiminde amaç öğrencilerin yeni girdikleri eğitim ortamına uyum sağlamaları. Uyum 20162006-2007 eğitim-öğretim yılında başlatıldı.

09-09-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş