Arama sonuçları

Abitur ile Alman öğrencisine eşit olun

Abitur ile Alman öğrencisine eşit olun

Alman lise bitirme sınavı olarak da nitelendirilen Abitur diploması öğrencilere yalnızca Almanya'da üniversitelerin kapısını açmıyor, birçok Avrupa ülkesinde ve ABD'de de üniversitelere giriş fırsatı sunuyor. Öğrencilerin girdikleri sınavlar Hochschulreifeprüfung (Yüksek Okul Olgunluk Sınavı) olarak adlandırılan Abitur ile ilgili merak ettiğiniz soruların yanıtları şöyle:

ABITUR'U SADECE ALMANYA İÇİN Mİ KULLANABİLİRİZ?

Hayır. Bir çok ülke bu diplomayı kabul ediyor. Ancak İngilizce eğitim alacaksanız üniversitelerin bu diplomanın yanı sıra TOEFL ya da IELTS gibi uluslararası geçerliği olan sınavlarla İngilizce yeterliliğinizi belgelemeniz istenebilir.

ABITUR İSVİÇRE VE AVUSTURYA İÇİN DE GEÇERLİ Mİ?

Abitur yapmış olan öğrenciler Almanya, Avusturya veya İsviçre’de üniversite okumak istediklerinde Almanya'da Abitur yapmış öğrencilerle eşit konumda sayılır.

ABITUR BİR SINAV MI?

Lise bitirme sınavı olarak kabul ediliyor. Abitur diploması için Almanca, İngilizce, Matematik, Fizik, Kimya ve Bioloji dersleri notları önemli.

ABITUR DİPLOMASI NASIL ALINIYOR?

Yazılı ve sözlü olmak üzere iki aşamalı sınavdan oluşuyor. Yazılı sınavların süreleri birbirinden farklı olmakla beraber 4 ile 6 saat arasında değişiyor. Yazılı sınav 12. sınıfta genellikle şubat ayında yapılıyor. Yazılı Abitur sınavları Almanca, İngilizce, Matematik ve öğrenci tarafından seçilebilen bir fen dersinden yapılıyor. Aynı yılın mayıs ayında ise bir başka seçilmiş fen dersinde ve bir veya iki başka dersten sözlü Abitur sınavları gerçekleştiriliyor. Bu yazılı ve sözlü Abitur sınavlarının notları, Abitur ortalama notunun yüzde 50'sini belirliyor.

Ayrıca öğrenciler 11. ve 12. sınıflarda Almanca, İngilizce, Matematik, Fizik, Kimya ve Bioloji olmak üzere 6 dersten her yarıyıl Abitur ile ilgili ön not alıyor. Bu ön notların hepsi Abitur ortalama notunun yüzde 50'sini oluşturuyor. 9. ve 10. sınıfların notları Abitur ortalama notundan sayılmıyor. Fakat içerikler ve öğrenilen çalışma biçimleri 11. ve 12. sınıflardaki dersler için önemli bir temel oluşturuyor.

ABITUR NOTLARI NEDİR?

Alman not sistemine göre verilen Abitur notu 1 ile 6 arasında değişiyor. En başarılı not 1.0 sayılırken 4.0 üzeri (4.0 hariç) not alanlar Abitur diplomasını almaya hak kazanamıyor. 1.0 ile 2,0 arasındaki Abitur notu ise yüksek bir başarı anlamına geliyor.

ABITUR DİPLOMASININ GEÇERLİLİK SÜRESİ NEDİR?

Abitur diploması hayat boyu geçerli oluyor.

HANGİ LİSELER ABITUR DİPLOMASI VERİYOR?

Türkiye'de biri devlet biri de özel olmak üzere iki lise bu diplomayı veriyor.

İşte Abitur Diploması veren liseler:


İstanbul (Erkek) Lisesi


Özel Alman Lisesi


01-05-2015


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş