Arama sonuçları

Adaylar dikkat: Ek yerleştirme kılavuzu yenilendi

Adaylar dikkat: Ek yerleştirme kılavuzu yenilendi

Dün yayımlanan 2016 ÖSYS ek yerleştirme kılavuzu bu akşam yenilendi. Adayların tercihlerinde güncellenen yeni ek yerleştirme kılavuzu geçerli olacak. Tercihlerini eski kılavuza göre yapan adaylar bu kez tercih listelerini yeni kılavuzu dikkate alarak güncelenmeli. 

ÖSYM yaptığı açıklamada 25 Ağustos 2016 tarihinde ÖSYM’nin http://www.osym.gov.tr internet adresinden yayımlanan  2016-ÖSYS Yükseköğretim Programlarına Ek Yerleştirme Kılavuzu'nda güncelleme yaptığını duyurdu. 

Yeni ek yerleştirme kılavuzu güncellenmiş haliyle ÖSYM’nin sitesinde yer alıyor. Adaylar tercihleriyle ilgili değişiklikleri ek yerleştirme tercihlerinin son bulacağı 30 Ağustos 23.59’a kadar yapabilecek.
Dikkate alınacak yeni kılavuz 26 Ağustos 2016 tarihli olanı. 

24  TERCİH YAPILACAK
2016-ÖSYS ek yerleştirmeye başvurabilmek için 2016-ÖSYS'ye başvuru yapılmış olması zorunlu. 4. Adaylar, tercih yapma hakları bulunan tablolardan toplam 24'ü geçmemek üzere istedikleri sayıda tercih yapabilecek.

KİMLER BAŞVURABİLİR?
2016-ÖSYS merkezì yerleştirmede bir yükseköğretim programına yerleştirilmiş olan adaylar ek yerleştirmede tercih yapma hakkına sahip değil. Ek yerleştirmede tercih yapabilmek için, 2016-ÖSYS merkezî yerleştirmede hiçbir yükseköğretim programına yerleştirilmemiş olmak gerekir. 2016-ÖSYS'de özel yetenek sınavı ile bir yükseköğretim programına yerleştirilmiş olan adaylar da ek yerleştirme için tercih yapabilir. Adayların yükseköğretim programlarını tercihleri arasında gösterebilmeleri için bu programların koşullarını karşılamaları gerekir.

NASIL BAŞVURU YAPILACAK? 
2016-ÖSYS Ek Yerleştirme Tercih Bildirimi T.C. Kimlik numarası ve şifre ile ÖSYM'nin http://www.osym.gov.tr internet adresinden bireysel olarak yapılacak. Bunun dışında posta, fax, elektronik posta gibi yollarla yapılan başvurular kabul edilmeyecek.

Adaylar sınava girip girmediklerini, mezun oldukları okul türünü, puanlarını göz önünde tutarak hangi tablolardan tercih yapabileceklerini belirleyecek. Adaylar, sadece tercih yapabilecekleri tablolardan olmak koşuluyla girmek istedikleri yükseköğretim programlarını saptayacak, bu programların kodları ve adları ile bağlı oldukları üniversite ve fakülte/yüksekokul adlarını belirleyecek.

EN GÖZDE ÜNİVERSİTELERDE BİLE BOŞ KONTENJAN VAR
Üniversitelere kayıtların ardından aralarında ODTÜ, Boğaziçi, İTÜ, Galatasaray’ın da yer aldığı en gözde üniversitelerde bile boş kontenjan var. Bu kontenjanlara doğru bir tercih listesi hazırlayarak yerleşme şansınız bulunuyor. 

 

26-08-2016


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş