Arama sonuçları

Akademisyen olacağım diyen İngilizce öğrenecek

Akademisyen olacağım diyen İngilizce öğrenecek

Akademisyen olacağım diyen İngilizce öğrenecek. Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Prof. Dr. A. Haluk Dursun, akademisyen adaylarına tavsiyelerde bulundu. Dursun, "(Doktora yapacağım, akademisyen olacağım, kendime göre kariyer yapacağım) diyen birisinin yapması gereken bir şey var o da İngilizce öğrenmek. Bana göre şu anda lisan, lisanstan daha önce" dedi.

AKADEMİSYEN OLACAĞIM DİYEN DİL ÖĞRENECEK

Dursun, Uluslararası Kültür ve Dil Araştırmalarınca (UKDA) düzenlenen "Bizim En Büyük Zenginliğimiz Nedir" konferansında, lisansüstü eğitim gören öğrenciler ve akademisyenlerle buluştu.

Konferansta yaptığı konuşmada dil öğrenmenin gerekliliğini vurgulayan Dursun, şöyle dedi:

"(Doktora yapacağım, akademisyen olacağım, kendime göre kariyer yapacağım) diyen birisinin yapması gereken bir şey var, o da İngilizce öğrenmek. Bana göre şu anda lisan, lisanstan daha önce."

Kişinin kendi lisanını da iyi bilmesi gerektiğini vurgulayan Dursun, "Türksen Türkçeyi, İranlıysan Farsçayı iyi bilmen gerekiyor" dedi.

AKADEMİSYENİN MERAK ETMESİ GEREK

Akademisyen olmak isteyen gençlerin merak duygusunun kuvvetli olması gerektiğini de ifade eden Dursun, şöyle devam etti:

"(Ben bunu bilemezsem, bunu takip edemezsem hayatımda boşluk olur. Sabahı bekleyemem. Bu işi takip edeceğim, öğreneceğim) duygusu olmalıdır. Akademisyen adaylarının ufkunun geniş olması gerek. Kişinin sıradan ve sürüden olmaması lazım. 'Ben, sıra dışı bir adam, kız olacağım. Bana biraz uçuk desinler, kaçık desinler, cins desinler ama desinler ki farklı bir adam, farklı bir kız bu. En tehlikelisi beni sürüye katamasınlar.' Türkiye'nin son dönemdeki sıkıntısı sürüleştirmek, sürüye katmaktır. Sürüye katılınca, birisi değnekle sürer seni, bir yere götürür. Oysa ben bağımsız, bağlantısız, fikri hür, vicdanı hür birisi olacağım kardeşim. Beni kimse süremez. Benim kendime göre rengim olacak, meşrebim olacak."  

26-12-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş