Arama sonuçları

Akademiye YÖKDİL Sınavı geldi

Akademiye YÖKDİL Sınavı geldi

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, mevcut Yabancı Dil Sınavı'nın (YDS) yanında fen ve mühendislik, sosyal ve beşeri bilimler ile sağlık alanlarında, adayların yeterliliğini belirlemeye yönelik Yükseköğretim Kurumları Yabancı Dil (YÖKDİL) Sınavı sürecini başlattıklarını duyurdu.    

Saraç, YÖK'te düzenlediği basın toplantısında, YÖKDİL Sınavı hakkında açıklamalarda bulundu. İşte Saraç’ın açıklamaları: 

YENİ YÖK GİRİŞİMİ: Türkiye'nin 2023'te dünyanın 10 büyük ekonomisinden birisi olma hedefine ulaşabilmesinin, nitelikli bilgi üretimi, özellikle de nitelikli insan faktörüyle mümkün olabileceğine işaret eden Saraç, "Yeni YÖK" olarak yakın zamanda birçok yeni girişim başlattıklarını söyledi.  

2 BİN ÖĞRENCİYE DOKTORA BURSU: Saraç, yakın zamanda kamuoyuyla paylaşılan 100 tematik alanda 2 bin öğrenciye yönelik doktora bursu, ihtisaslaşma odaklı bin araştırma görevlisi kadrosu gibi projeleri başlattıklarını söyledi. Saraç, doçentlik başvuru kriterlerinde düzenlemelere gittiklerini anlatan Saraç, yeni girişimlerin akademide olumlu değerlendirildiğini vurguladı.

DOÇENTLERE DİL SINAVI: Doktora öğrenciliği ve doçentlik başvurusunda baraj niteliğindeki dil sınavı sürecinin iyileştirilmesi yönünde talep olduğunu dile getiren Saraç, YÖKDİL Sınavı ile ilgili şu bilgileri verdi:

ALANA ÖZGÜ SINAV OLACAK: "Uzun yıllardır akademik dünya, yapılan sınavın alana özgü olması yönünde beklenti içindeydi. Bu beklentinin karşılanmasına yönelik Yeni YÖK olarak görüşleri de dikkate alarak, kapsamlı bir çalışma başlattık ve mevcut YDS'nin yanında fen ve mühendislik, sosyal ve beşeri bilimler, güzel sanatlar dahil ve sağlık alanlarında, yani adayların üç alanda dil yeterliliğini belirlemeye yönelik YÖKDİL Sınavı sürecini başlattık."

İLK YÖKDİL SINAVI 5 MART’TA: YÖKDİL Sınavı sorularının bilimsel ve rasyonel tarzda hazırlanacağını belirten Saraç, sınav sorularının hazırlanmasının Ankara Üniversitesi, sınavın organizasyonu ve uygulanmasının ise Anadolu Üniversitesi’nce yürütüleceğini kaydetti.

YÖKDİL 30 MERKEZDE YAPILACAK: Sınavın ilk kez 5 Mart 2017'de tek oturumda 30 ilde gerçekleştirileceğini bildiren Saraç, ilk kez sadece İngilizce alanında yapılacak sınavın, gelecek dönemlerde Almanca, Fransızca, Arapça olarak da genişletileceğini ve yılda iki kez gerçekleştirileceğini söyledi.

SINAV BAŞVURULARI NE ZAMAN? Sınava başvuruların 30 Ocak'tan itibaren "http://yokdil.yok.gov.tr" adresinden yapılacağını ifade eden Saraç, sınav ücretinin 75 lira olarak belirlendiğini dile getirdi.

YÖKDİL’E KİMLER KATILACAK? YDS'ye her yıl ortalama 450-500 bin adayın başvurduğuna işaret eden Saraç, şöyle dedi: "Bu sınava, başta yükseköğretim kurumlarımızda lisansüstü eğitim ve doçentlik sınavına başvurmak isteyen adaylar olmak üzere, yabancı dil bilgisi seviyesini tespit ettirmek isteyenler, üniversitelerce kendilerinden dil yeterliliği puanı istenen öğrenciler ve diğer adaylar da katılabilecek. Odak noktası, lisansüstü eğitim ve doçentlik sınavına başvurmak isteyen adaylar." 

YDS DEVAM EDECEK: İlgili mevzuat düzenlemelerinde ve YDS'de doktora başvurularında en az 55 puan, doçentlik müracaatlarında ise en az 65 puan olması gerektiğini hatırlatan Saraç, YDS'nin süreceğini ve adayların her iki sınava da girebileceğini ifade etti.

YÜZDE 100 YABANCI DİL EĞİTİMİ: Yüzde 100 yabancı dille eğitim yapan programlardaki öğretim elemanları için de yeni sınav planladıklarını belirten Saraç, şunları kaydetti: "Halen bu programlarda ders verebilmek için YDS'den 80 almak yeterli kabul ediliyordu. Ancak YDS, adayın sadece okuma odaklı açısından dil yeterliliğini değerlendirebiliyor. Halbuki yabancı dilde ders anlatacak akademisyenin dil yeterliliğinin konuşma ve dinlemede de olması gerekiyor. Geçen sene British Council'in bu hususta hazırlamış olduğu bir rapor vardı. Bu hususta ciddi tespitler ve vahim diye nitelendirebileceğimiz durumları dile getiriyordu o rapor. Bir dizi iyileştirmeyi hemen yapmıştık. Daha sonra orta vadede bir iyileştirme daha yapacağız, ona işaret ediyoruz. Bu kapsamda da çalışmamızı başlattık. Yakın zamanda kamuoyuyla paylaşacağız."

YÖKDİL SINAVI YDS FORMATINDA: YDS ilkbahar sınavına 252 bin, sonbaharda da 170 bini aşkın adayın başvurduğunu anlatan Saraç, YÖKDİL Sınavı'nın yarım milyona yakın kişiyi ilgilendirdiğini bildirdi. Saraç, "Uzun yıllardan beri alana özgü sınavın olmayışının getirdiği sıkıntıları giderici, akademiye de yeni bir heyecan getirici bu projeyi sizlere duyurmak istedik" dedi. 

YDS VARKEN NEDEN BÖYLE BİR SINAV: Saraç, "YDS varken böyle bir sınava neden ihtiyaç duyulduğu" sorusu üzerine şöyle dedi: "Uzun yıllardan beri adaylar, kendi ihtisas alanlarının dışında soruların sorulduğu bir dil sınavında, başarısızlığını buna bağlıyorlardı. Kendi alanlarının terminolojisini sorgulayan bir dil sınavının daha isabetli olacağı hususu bilim adamları ve ölçme ve değerlendirmeciler tarafından dile getiriliyordu. Bu yüzden böyle bir çalışma başlattık." 

YÖKDİL YDS FORMATINDA OLACAK: Akademi camiasının sorunlarını dinlediklerini, bunlara birlikte çözüm aradıklarını vurgulayan Saraç, bu konunun da yükseköğretim camiasında rahatlama sağlayacağını umduklarını ifade etti. YÖKDİL Sınavı'nın YDS formatında olacağını belirten Saraç, soru sayısı ve diğer konulara ilişkin ilerleyen günlerde bilgilendirme yapılacağını sözlerine ekledi.

Bu blog AA abonesidir

26-01-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş