Arama sonuçları

ALES puanları için YÖK çözümü ne oldu?

ALES puanları için YÖK çözümü ne oldu?

ALES puanları için YÖK çözümü ne oldu? YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, dün akşam Twitter mesajında Danıştay'ın ALES puanlarının 5 yıl geçerli olmasıyla ilgili verdiği iptal kararıyla ilgili çalışma yaptıklarını açıklamıştı.

Bu çalışmanın ne olduğunu da Saraç bugün açıkladı.

YÖK Başkanı Saraç, Danıştayın ALES'in geçerlilik süresini 5 yıla çıkaran yönetmelik değişikliğinin yürütmesini durdurma kararı üzerine nasıl davranacaklarını açıkladı.

ALES PUANLARI İÇİN YÖK ÇÖZÜMÜ NE OLDU?

Saraç,  adayların mağdur olmamaları için 30 Eylül'de yapılacak Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı'nın (ALES) sonuçlarının açıklanacağı güne kadar, mevcut ALES puanlarının geçerli kabul edileceğini bildirdi.

Saraç, sosyal paylaşım sitesi Twitter'dan, 27 Eylül 2017 öncesinde yapılan ALES puanlarının geçerlilik süresinin 3 yıldan 5 yıla çıkarılmasına ilişkin yönetmelik değişikliğinin yürütmesinin durdurulmasının ardından aldıkları kararı açıkladı.

ADAYLAR NE YAPACAK?

Danıştay tarafından yürütmesi durdurulan yönetmelik doğrultusunda, lisansüstü eğitim sınavları ile öğretim üyesi dışındaki öğretim elemanı kadrolarına başvuran veya başvurmayı düşünen adayların en yakın ALES'e girerek süreci devam ettirmelerinin mümkün olmadığına dikkati çeken Saraç, şunları kaydetti:

"Bu kapsamda doğacak mağduriyetlerin önlenmesi için hemen harekete geçerek sorunun çözümüne yönelik bir çalışma yürüttük. Yapmış olduğumuz bu çalışma neticesinde, 30 Eylül 2018 tarihli ALES sonuçlarının açıklanacağı güne kadar yapacakları başvurularında, mevcut ALES puanlarının geçerli kabul edilmesine karar verilmiştir."

 

21-06-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş