Arama sonuçları

Amerikan Robert Kolej nasıl öğrenci alacak?

Amerikan Robert Kolej nasıl öğrenci alacak?

Amerikan Robert Kolej nasıl öğrenci alacak? Amerikan Robert Lisesi (Robert College)1863 yılında erkek öğrenciler için kuruldu. Kız öğrencilerin eğitimi için ise 1871'de ise Amerikan Kız Koleji açıldı. İki okul 1971 yılında birleşti ve karma eğitim de başlamış oldu.

Robert Lisesi Amerika Birleşik Devletleri (ABD) dışındaki en eski ABD eğitim kurumu özelliğini taşıyor.   

AMERİKAN ROBERT KOLEJ NASIL ÖĞRENCİ ALACAK?

Amerikan Robert Lisesi ile ilgili merak ettiğiniz soruların yanıtları şöyle:

AMERİKAN ROBERT KOLEJİ KENDİ SINAVINI YAPACAK MI?

Hayır ayrı bir sınav yapmayacak.  2018-2019 öğretim yılında Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB) yapacağı merkezi sınavın sonuçlarını kullanarak, öğrenci alacak.

AMERİKAN ROBERT KOLEJİ'NE NASIL GİRİLECEK?

Okul öğrencilerini Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB) yaptığı merkezi sınav Liseye Geçiş Sınavı (LGS) puanlarına göre alacak. Bu sınav sonucunda Merkezi Sınav Puanı (MSP) hesaplanacak ve buna göre okullar taban puanlarını açıklayacak. Bu sınav Türkçe, Matematik, Fen,  TC İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ile Yabancı Dil derslerinden yani toplam 6 dersten yapılacak. MEB tarafından belirlenen takvime göre kayıtlar yapılacak.

OKUL NOTLARI DİKKATE ALINACAK MI?

Hayır. Okul notları dikkate alınmıyor. LGS puanıyla (MSP) alacak. LGS puanı hesaplaması ise sadece sınav sonuçlarına göre yapılıyor.  Okul notları bu puan hesaplamasında kullanılmıyor.

ROBERT KOLEJİ TABAN PUANI NEDİR?

Amerikan Robert Koleji 2018-2019 öğretim yılı 1. ön kayıt dönemi puanını hem kız hem erkek öğrenciler için 450 olarak açıkladı.

TERCİH LİSTESİ HAZIRLANIYOR MU?

Hayır. Tercih listesi hazırlanmıyor. Okul taban puanını açıkladıktan sonra puanınız tutuyorsa online olarak okula önce ön kayıt, sıra gelmesi durumunda da kesin kayıt  yaptırıyorsunuz.

ROBERT'TE EĞİTİM KAÇ YIL SÜRÜYOR?

Amerikan Robert Lisesi'nde eğitim dili İngilizce. Hazırlık mecburi ve hazırlıkla ile birlikte lisenin eğitim süresi 5 yıl.

HANGİ YABANCI DİLLERİ ÖĞRENEBİLİRİM?

Öğretim dili İngilizce olan okulda, ikinci yabancı dil olarak Fransızca ve Almanca dilleri de bulunuyor.

BURS BULMA ŞANSI VAR MI?

Burs alabilmek için başarı bir kriter değil. Başarı bursu yok, ihtiyaç bursu var. İlan edilen puana sahip ve mali destek isteyen öğrenciler, burs başvurusunda bulunarak, okulun istediği bilgi ve belgeleri gönderiyorlar. Okuldaki öğrencilerin yüzde 24’ü değişik oranlarda burs alıyor.

 

YATILILIK TÜM ÖĞRENCİLERE AÇIK MI?

Okulda, İstanbul dışında yaşayan öğrenciler için yatılı okuma şansı var. Okulun yatılılık kapasitesi; 100 erkek ve 90 kız. Her yıl mezun olan ve boşalan kontenjana göre yatılı alınacak öğrenci sayısı açıklanıyor. Lisede 2017-2018 öğretim yılında toplam 190 öğrenci yatılı okuyor.

SOSYAL ETKİNLİKLER NELERDİR?

Okulda yaklaşık 90 öğrenci kulübü bulunuyor.  9., 10 ve 11. sınıf öğrencileri bunlardan birine katılmak zorunda. İsteklerine göre ayrıca öğrencilerin katıldıkları okul sonrası kulüpler de var. Hazırlık sınıfı öğrencileri için ise Yaratıcı Sanatlar çalışması zorunlu kulüp niteliğinde.

AMERİKAN ROBERT LİSESİ KONTENJANI NEDİR?

Amerikan Robert Lisesi'nin 2018-2019 hazırlık sınıfı kontenjanı 97 kız, 97 erkek olmak üzere 194. Geçen yıla göre kontenjan 6 kişi azaldı.

KIZLAR İÇİN DAHA DÜŞÜK PUAN OLDUĞU DOĞRU MU?

Geçmiş yıllarda kız ve erkek öğrenci için ayrı puan açıklanırdı. Ancak son yıllarda bu uygulamadan vazgeçildi. Tüm öğrenciler açıklanan puana göre başvuru yapıyor.

AMERİKAN ROBERT LİSESİ ÖĞRENİM ÜCRETİ NEDİR?

Robert Kolej 2018-2019 öğretim yılı ücreti

Gündüzlü peşin: 83.200 TL, 10 taksit 85.800 TL

5 gün Yatılı Peşin: 114.100 TL, 10 taksit 117.000 TL

7 gün yatılı peşin:  128.000 TL, 10 taksit 132.00 TL

 

 

 

 

30-04-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş