Arama sonuçları

Anadolu liselerinde ikili eğitime geçiliyor

 Anadolu liselerinde ikili eğitime geçiliyor

Anadolu liselerinde ikili eğitime geçiliyor? Liseye Geçiş Sistemi (LGS) kapsamında düzenlenen nakil uygulamasında ikinci tur başladı. 4 kez yapılacak LGS nakillerinin ilk sonuçları 13 Ağustos’ta açıklandı. İlk LGS nakillerinde açıkta kalan 91 bin öğrencinin 45 bini yerleşti ancak 46 bini açıkta kaldı.

46 bin açıkta kalan öğrencinin yerleştirilmesi için ek kontenjan olup olmayacağı sorularına Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ‘hayır’ yanıtını vermişti. İlk nakil uygulamasından önce MEB Anadolu liseleri için 58 bin ek kontenjan üretildiğini açıklamıştı.

ANADOLU LİSELERİNDE İKİLİ EĞİTİME GEÇİLİYOR?

 

LGS ikinci nakil başvuruları başladıktan sonra yerel yerleştirme için tercih ekranını ilk gün açan veliler 0 kontenjan gördü. Ancak iki günü sonra hem kendi kayıt hem de komşu kayıt alanlarında çok sayıda boş kontenjan görülmeye başlandı.

Bu da Anadolu liselerinde ikili eğitim mi başladı sorusunu akla getirdi?

Çünkü ilk açıklamalara göre Anadolu liselerinde ek kontenjan verilmeyecekti. Peki yerel yerleştirmede Anadolu liselerinde bu kadar çok sayıda boş kontenjan nereden çıktı?

Yoksa ikili eğitim mi başladı?

Bu arada MEB kaynaklarından edindiğimiz bilgilere göre ek kontenjan yok. Ama çok talep olan bölgelerde Anadolu liselerinde ikili eğitim olacak.

İKİLİ EĞİTİM İÇİN SAATLER BELİRLENDİ

Talep çok olan bölgelerde Anadolu liselerinde ikili eğitim planlanmaya başlandı. Yani talebe göre belirleniyor. Birçok okulda ikili eğitim için düzenleme yapıldı. Buna göre 9’lar öğlenci olacak. Okul saatleri de sabahçı öğrenciler için 07.10-13.30 öğlenci öğrenciler için de 13.30-19.10 olarak düzenlendi.

VELİLER NE DİYOR?

İşte velilerden gelen mesajlar

15 Ağustos günü LYS ikinci nakil tercihi için ekranları açtığımızda yerel yerleştirmede Dün 0 boş kontenjanı olan bölgedeki okullarımızda ve komşu bölgedeki okullarda 120 130 kişilik boş kontenjanlar ile karşılaştık bu neyi ifade ediyor?

 

Anadolu liselerinde hiç boş kontenjan yoktu ama şimdi baktığımızda kontenjan görüyoruz. Ek kontenjan verilmiş olabilir mi?

 

Kayıt alanımızdaki Anadolu liselerinin kontenjanı birkaç kat birden artmış. Ek kontenjan mı geldi?

 

MÜJDELİ HABER GİBİ KARŞILADIK

Gaziosmanpaşa'da Anadolu lisesine yerleştik. Ama kayıtta okulda ikili eğitim başlayacağı söylendi. 9'uncu sınıflar öğlenci olacakmış.

Yerleştiğimiz okulun müdürü ikili eğitim yapılacağını söyledi. Çocuklar alacakaranlıkta gidip gelecek. Ama o kadar çaresiz durumdayız ki, ikili eğitimi bile müjdeli bir haber olarak karşıladık.

 

15-08-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş