Arama sonuçları

Ankara Atatürk dil için İngiltere’ye yolluyor

Ankara Atatürk dil için İngiltere’ye yolluyor

ANKARA ATATÜRK LİSESİ

İlAnkara

İlçeÇankaya

Yabancı Dilİngilizce

Öğretim ŞekliKarma

PansiyonYOK

Kontenjan300

2016 Yüzdelik Dilimi (EYP)0.33

2016 Yüzdelik Dilimi (EDP)3.84

2017 ilk yerleştirme puanı483,3310

2017 ilk nakil puanı: 485,1085

2017 ikinci nakil puanı483,7387

2017 son nakil puanı483,3062

 

1429 öğrencinin öğrenim gördüğü, 54 derslikli, 3 laboratuvarlı okulda 95 öğretmen görev yapıyor. Ankara halkı arasında “Taş Mektep" ismiyle tanınan Ankara Atatürk Lisesi’nin temeli 1886 yılına kadar uzanıyor.  129 yıllık geçmişe sahip okul öğretmenleri ve öğrencileri ile Milli Mücadele’ye katıldı. Cephede gazi ve şehit olan okulun  vatanseverliği üzerine Ulu Önder Atatürk tarafından ay yıldızlı sancak hediye edildi.Ankara Atatürk Lisesi’nin tek özelliği hazırlık sınıfına sahip olması değil. Okul öğrencilerine İngilizce’nin yanı sıra 6 dili de seçmeli olarak okutuyor. İlk tercihinde liseyi yazan başarılı öğrenciler de Lisans Yerleştirme Sınavları’nda (LYS) ilk 100’e girenler de ücretsiz İngiltere’de dil kursuna gidiyor. Okul, notları en iyi olan seçmeli dersi Rusça olan öğrencilerini ise Rusya’ya gönderiyor.

3 Mart 1924´te kabul edilen Tevhid-i Tedrisat Kanunu´nun yürürlüğe girmesinden sonra Ankara Erkek Lisesi adını alan okulda Atatürk’ün okulu ziyareti sırasında isteği üzerine “Gazi Oymağı” kuruldu. 1938 yılında da adının Atatürk olması için Ulu Önder’e teklif götürüldü ve kabul etmesi üzerine de adı Ankara Atatürk Lisesi olarak değişti.  1974-1975 öğretim yılından itibaren kız-erkek karma eğitime geçen Ankara Atatürk Lisesi ile ilgili merak ettiğiniz soruların yanıtları şöyle:

ANKARA ATATÜRK LİSESİ NASIL ÖОRENCİ ALIYOR?

Ankara Atatürk Lisesi’ne Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi (TEOG) Yerleştirme Puanı’na (YEP) göre öğrenci alınıyor.

TEOG PUAN HESAPLAMASI NASIL YAPILIYOR?

TEOG Yerleştirme Puanı hesaplaması Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından merkezi olarak 6 dersten yılda toplam 12 tane yapılan sınavların sonuçları ile öğrencinin 6.,7. ve 8. sınıf yılsonu başarı puanlarının toplamı ile oluşturuluyor. TEOG Yerleştirme Puanı’nın oluşmasında 12 sınavın sonucu yüzde 70, üç yıllık okul notları da yüzde 30 oranında etki yapıyor.

TEOG TERCİH LİSTESİ HAZIRLANIYOR MU?

Evet. Okula girmek isteyenler TEOG tercih listesi hazırlıyor. Okula öğrenci yerleştirmeleri merkezi olarak MEB tarafından puan üstünlüğüne göre yapılıyor.

ANKARA ATATÜRK LİSESİ’NİN TABAN PUANI NEDİR?

2017 ilk yerleştirmelerde Ankara Atatürk Lisesi taban puanı  483,3310 oldu.

OKULUN YÜZDELİK DİLİMİ NEDİR?

Okul 2015  yılında hazırlık sınıfına A grubu yerleştirmelerinde Türkiye yüzdelik diliminden 0.71'den öğrenci almıştı. 2016 yılında ise 0.33 yüzdelik diliminden öğrenci aldı. 

ATATÜRK LİSESİ KONTENJANI NEDİR?

Ankara Atatürk Lisesi’nin 2016 -2017 eğitim yılı kontejanı 374 olmuştu. 2017-2018 öğretim yılı için kontenjanı ise 300 olarak belirlendi.

YATILI OKUMAK MÜMKÜN MÜ?

Hayır okulda öğrencilerin yatılı öğrenim görmelerini sağlayan pansiyon 1987 - 1988 öğretim yılının sonunda kaldırıldığı için yatılılık yok.

ATATÜRK LİSESİ'NDE YABANCI DİL EОİTİMİ NASIL?

Okulda eğitim dili İngilizce. Bununla birlikte Almanca, Fransızca, İspanyolca, Rusça, Çince ve İtalyanca'yı ikinci yabancı dil olarak okutan tek Anadolu lisesi. Yabancı öğretmenlerle İngilizce speaking (konuşma) dersleri veriliyor.

ANKARA ATATÜRK LİSESİ’NİN ÖОRENCİLERİNE SUNDUОU OLANAKLAR NEDİR?

Okulun mezunlarının kurduğu Ankara Atatürk Lisesi Eğitim Vakfı aracılığı ile öğrencilere birçok olanak sunuluyor. İngilizce ile birlikte Almanca, Fransızca, İspanyolca, Rusça, Çince dilleri ikinci yabancı dil olarak okutuluyor. Bütün masrafları Ankara Atatürk Lisesi Eğitim Vakfı tarafından karşılanmak üzere her eğitim-öğretim yılı sonunda ücretsiz İngilizce dil kursları düzenliyor. Okulu tercihlerinde ilk sıraya yazan ve kazananlar listesinde ilk 20´de bulunan 10 öğrenciyi Ankara Atatürk Lisesi Eğitim Vakfı İngiltere´ye 1 aylık dil okuluna ücretsiz olarak gönderiyor. Çince eğitimi alan öğrencilerden en az 15 öğrenciyi her yıl Uluslararası Pekin Eğitim Kampına katılmak üzere Çin´e gönderiyor. Ankara Atatürk Lisesi Eğitim Vakfı başarılı öğrencilere karşılıksız burs, yemek, giyecek, kitap vb. olanaklar sağlıyor.

OKULUN FİZİKİ OLANAKLARI NEDİR?

26 dönüm üzerine kurulu okulda kapalı spor salonu, halı saha, basketbol ve voleybol sahaları var. Öğrenciler hentbol, futbol, basketbol, voleybol, yüzme, masa tenisi, satranç, bilardo gibi birçok alanda etkinliklere katılıyor.

OKULA HERHANGİ BİR ÜCRET ÖDENİYOR MU?

Hayır. Ankara Atatürk Lisesi  bir devlet lisesi ve öğrenciler ücretsiz eğitim alıyor. Tüm okullar gibi Ankara Atatürk Lisesi de Milli Eğitim Bakanlığı'na (MEB) bağlı bir okul. 

ANKARA ATATÜRK LİSESİ ÜNLÜ MEZUNLARI KİMDİR?

Mezunlar arasında Altan Öymen, Atilla Sav, Hikmet Çetin, Hüsamettin Cindoruk, İhsan Sabri Çağlayangil, Rüşdü Saraçoğlu, Hıfzı Veldet Velidedeoğlu, Ahmet Muhip Dıranas, Can Yücel, Melih Cevdet Anday, Oktay Rıfat, Orhan Veli, Turgut Özakman, Can Dündar, Erman Toroğlu, Hasan Cemal, Kenan Işık, Mehmet Barlas, Murat Bardakçı, Sinan Çetin, Tayfun Talipoğlu, Burhan Doğançay, ޞevket Uğurluer, Tekin Akmandor, Yaşar Güvenirgil gibi isimler bulunuyor.

01-07-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş