Arama sonuçları

Arı Okulları öğretmenleriyle 2020 YKS ve LGS semineri

Arı Okulları öğretmenleriyle 2020 YKS ve LGS semineri

Arı Okulları öğretmenleriyle 2020 YKS ve LGS semineri. Ankara’nın köklü okullarından biri olan Özel Arı Okulları ilkokul, ortaokul ve lise öğretmenleri ile Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) ve Liseye Geçiş Sınavı (LGS) seminerlerinde buluştuk.

Yaklaşık 4 milyon öğrenci 2020’de hem lise hem de üniversite sınavlarına girecek. 2020 LGS, 7 Haziran’da yapılacak. Bu yıl LGS’nin en önemli özelliği ise öğrenci sayısı olacak. Çünkü bu yıl 8’nci sınıfa okuyan öğrenci sayısı 1.2 milyon değil, 1.8 milyon oldu. Bunun nedeni de 2019-2020 öğretim yılında yani bu yıl 8’nci sınıfta okuyan öğrenciler 4+4+4 eğitim yasasıyla ilkokul birinci sınıfa başlayan çocuklar. 60-66 aylık çocuk sayısı 600 binin üzerinde.

Seminerimizin ilk bölümünde artan öğrenci sayısı ve yerleştirmeye etkilerini konuştuk. Bu yıl puanı eşit olan öğrenciler için “yaş kriterinin” kullanılmasının mümkün olmayacağını vurguladık.

 

ARI OKULLARI ÖĞRETMENLERİYLE 2020 YKS VE LGS SEMİNERİ

 

Yeni lise sistemine de değindiğimiz seminerin ikinci bölümünü ise 2020 YKS oluşturdu. 2.5 milyondan fazla adayın üniversiteli olmak için yarışacağı Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) 2020 YKS, 20-21 Haziran 2020 tarihlerinde yapılacak. ÖSYM'nin 2020 sınav takvimine göre YKS için adaylar başvuruları 6 Şubat- 3 Mart 2020 tarihleri arasında yapacak. Bu süre içinde başvurusunu yapamayanlar için ise geç başvuru tarihi 18-19 Mart tarihleri olarak belirlendi. YKS sonuçları ise 23 Temmuz’da açıklanacak. YKS puanlarının açıklanmasından sonra ise adaylar için tercih süreci başlayacak.

Hem LGS hem YKS için değişen soru yapılarına göre öğrencilerin bu sınavlara nasıl hazırlanması gerektiğini konuştuk.

NEDEN TÜM ÖĞRETMENLER KATILDI?

Seminer öncesinde konuşan Arı Okulları Genel Müdür Yardımcısı Seva Demiröz, tüm öğretmenleri bu seminerde toplama nedenini şöyle anlattı: “Eğitim bir bütün. İlkokuldan gelen öğrenci ortaokul öğretmenlerine, ardından da liseye geçiyor. Bu öğrenciler 4 yıl sonra ise üniversite sınavlarına giriyor. Tüm öğretmenlerimizin bu öğrencilerin hangi sınav sisteminden geçerek geldiklerini ve bu sınavların sonuçlarını bilmesi gerektiğini düşündüğümüz için bu semineri düzenledik.”

Seminere ilk, orta ve lise öğretmenleri ile başta Arı Okulları Genel Müdür Yardımcısı Seva Demiröz ile İlkokul ve Ortaokul Müdürü Nermin Güney ve Anadolu Lisesi ve Fen Lisesi Müdürü Engin İnal’ın da aralarında yer aldığı yöneticiler de katıldı.

 

-

18-11-2019


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş