Arama sonuçları

Aynı anda iki bölümde okumak mümkün mü?

Aynı anda iki bölümde okumak mümkün mü?

Aynı anda iki bölümde okumak mümkün mü? Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) tercihleri son buldu. Üniversite tercihi yapan adaylar şimdi yerleştirme sonuçlarının açıklanmasını bekliyor. Tercih yapan adayların bazıları ise üniversite öğrencisi. Bu öğrenciler bir bölüme yerleştiklerinde kayıt haklarının olup olmayacağını merak ediyor. Bazı adaylar da bu yıl yerleşip, seneye tekrar sınava girerek, başka bir bölümde daha okumayı planlıyor.

Peki aynı anda yükseköğretim kurumlarında iki programda birden okumak mümkün mü? YÖK’ün bu konuyla ilgili aldığı karar var. Aynı zamanda bu karar ÖSYM’nin yayımladığı 2019 YKS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu’nda da yer alıyor.

AYNI ANDA İKİ BÖLÜMDE OKUMAK MÜMKÜN MÜ?

 

Buna göre kılavuzda yer alan yükseköğretim programlarında aynı anda örgün iki ön lisans veya iki lisans programına kayıt yaptırılamıyor ve eğitime devam edilemiyor. Eğer bir lisans programında kayıtlı iseniz ve 2019 YKS ile yine bir lisans programına yerleşmişseniz halen kayıtlı olduğunuz yükseköğretim kurumundan ilişiğinizi kesmediğiniz takdirde yeni yerleştiğiniz bölüme kayıt yaptıramazsınız. Yani yerleştirilir ama kayıt yaptıramazsınız.

Bu durumda en çok hangi programda okumak istediğinize karar vermeniz gerekiyor. Ancak kayıtlı olduğunuz program ön lisans ise ve siz lisans programına yerleşirseniz kayıtta sorun yaşamazsınız. Bu durum tam tersi için de geçerli. Örgün lisans programına kayıtlı olanlar,  ön lisans bölümüne yerleştiklerinde kayıt yaptırabilirler.

31-07-2019


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş