Arama sonuçları

Bakan Özer: Bu yıl üç yeni dijital platform daha geliyor

Bakan Özer: Bu yıl üç yeni dijital platform daha geliyor

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nce Bahçelievler'deki Pullman İstanbul Hotel'de düzenlenen "Teknoloji, Teknolojinin Kullanımı, Sorunlar, Çözümler ve İçerik Geliştirme Çalıştayı"nda konuştu. Özer, Türkiye'de son 20 yılda okul öncesinden yükseköğretime kadar eğitimin tüm kademelerine erişilebilmesi için devasa bir yatırım yapıldığını belirtti.

Özer, bu yatırımların yanında aynı zamanda eğitimde fırsat eşitliğini güçlendirmek için çok önemli sosyal politikaların devreye girdiğine işaret etti.

535 MİLYAR TL YATIRIM

Özer, son 19 yılda eğitimdeki sosyal politikaların 2022'deki karşılığının 525 milyar lira olduğunu kaydetti. Özer, 20 yıl önce yüzde 11 olan 5 yaş okullaşma oranının yüzde 99'a çıktığını, ilkokuldaki okullaşma oranının yüzde 99,63, ortaokuldaki okullaşma oranının yüzde 99,44 olduğunu aktardı. Özer, şöyle konuştu:

"Lisedeki okullaşma oranı yüzde 44'ten yüzde 95'e çıktı. Kayıt olmayan, eğitimin dışında kalmış olan 280 bin gencimizi de tüm eğitim kademelerinde birebir takip edip aileleriyle kendileriyle görüşüp onlar için en uygun seçeneği üreterek martın sonuna kadar ortaöğretimdeki okullaşma oranlarını yüzde 99'a çıkartacağız, bunda kararlıyız. Dolayısıyla Mart 2023 itibarıyla Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk kez eğitimin tüm kademelerinde okullaşma oranlarını yüzde 99'a çıkartmış olacağız."

Özer, eğitimde kitleselleşmeyi sağlarken kaliteyi de göz ardı etmediklerini, eğitimde fırsat eşitliğinin birinci adımı eğitime erişmekse ikinci adımının herkesin kaliteli eğitime erişmesini sağlamak olduğunu dile getirdi. Özer, eğitimdeki kaliteyi bir yerde temerküz ettirmeyip tüm satha yaymaya çalıştıklarını, PISA ve TIMMS sonuçlarının bunun göstergesi olduğunu söyledi.

"EĞİTİM SİSTEMİMİZİ  DAHA İLERİ NOKTALARA TAŞIYACAĞIZ"

Özer, özellikle savunma sanayisinde son yıllardaki gelişmelerle iş gücü piyasasının ihtiyaç duyduğu nitelikli insan kaynağını yetiştirmek için de çaba sarf ettiklerini anlattı.

Bilim Sanat Merkezlerinin akademik ve sanatsal anlamda özel yeteneği olan öğrencilerin yeteneklerini geliştirmek için ilave destek sunan eğitim birimleri olduğunu kaydeden Özer, Türkiye'de iki yıl önce 185 olan bilim sanat merkezi sayısını 2022'de 379'a çıkardıklarını, 2023'te tüm ilçelere yaygınlaştırmayı hedeflediklerini dile getirdi.

Bakanlığın 2022'de koyduğu tüm hedeflere ulaştığını dile getiren Özer, "İnanıyorum ki tüm imkanlarımızla çok daha güçlü bir şekilde eğitim sistemimizi daha ileri noktalara taşıyacağız" dedi.

"2023'TE ÜÇ YENİ DİJİTAL PLATFORMU EĞİTİM SİSTEMİNE DAHİL EDECEĞİZ"

Özer, dijitalleşmeyle ilgili yaptıkları 3 yatırımdan bahsederek, öğretmenleri desteklemek için Öğretmen Bilişim Ağı (ÖBA) platformu kurduklarını, 2022'de her öğretmenin ortalama 120 saat eğitim almasını hedeflediklerini, ÖBA sayesinde 250 saate ulaştıklarını aktardı.

Dijitalleşmeyle ilgili bir diğer adımın Öğrenci ve Öğretmen Destek Sistemi (ÖDS) olduğuna işaret eden Özer, 2022-2023 eğitim öğretim yılında tüm yardımcı kaynakları ilk kez tüm öğrencilere ücretsiz ulaştırdıklarını, öğrencilerin bireysel gelişimlerini desteklemek için oluşturdukları ÖDS'nin 2 ayda 15 milyon kullanıcı sayısına ulaştığını söyledi.

Üçüncü dijital platformun da öğrencilerin matematikle ilişkilerini çok daha rasyonel bir zeminde oluşturabilmek amacıyla geliştirdikleri Matematik Dijital Platformu olduğunu aktaran Özer, şöyle devam etti:

3 YENİ DİJİTAL PLATFORM

"2023'te üç yeni dijital platformu eğitim sistemine dahil edeceğiz. Birincisi, ana ilimiz Türkçe. Türkçenin kültürün taşıyıcısı olduğuyla ilgili zengin kaynaklarla söz dağarcıklarını geliştirecek şekilde destekleyen bir dijital platform. İkincisi, İngilizce dijital platform. Üçüncüsü de yetişkinlerimize yönelik, halk eğitim merkezi kurslarının tamamının dijital platform olarak vatandaşlara erişmiş olduğu HEMBA adında bir dijital platform. Yani Milli Eğitim Bakanlığı olarak dijital içerik üretme, eğitimle hem öğretmenleri hem öğrencileri hem velileri dijital platformalar üzerinden destekleme, aynı zamanda teknolojinin her türlü ürününün hızlı bir şekilde eğitim öğretime dahil edilmesiyle ilgili her türlü çabayı sarf ediyoruz."

"DAVRANIŞSALBAĞIMLILIKLA İLGİLİ GENÇLERİMİZİN FARKINDALIKLARINI ARTIRMAMIZ LAZIM"

Özer, yapay zeka ve derin öğrenme süreçleri devreye girdikçe, dijital içerikler akıllılaştıkça bağımlılığı da beraberinde getirdiğine dikkati çekti.

Bağımlılığın teknolojinin yan ürünü değil, doğrudan istediği bir şey olduğunu dile getiren Özer, sözlerini şöyle tamamladı:

"Tüm dünya gençlerini farklı bir şeye dönüştürmeyle ilgili büyük bir projenin ürünleri. Peki biz gençlerimizi teknolojiyle bağlantılarını kopartarak koruyabilir miyiz? Hayır. Teknolojiyi de pasif kullanıcı değil sürekli üreten olmamız lazım bu sürece direnebilmemiz için. İkincisi de dijital içeriklerin ürettiği davranışsal bağımlıkla ilgili sürekli gençlerimizi muhkem kılmamız, farkındalıklarını artırmamız lazım. Ailelerimizi sürekli desteklememiz lazım. Bizler, Türkiye Yüzyılının neferleri, bir taraftan teknolojinin aktif üreticileri, eğitim dünyasının neferleri olarak çaba sarf edeceğiz, çocuklarımızı teknolojinin her türlü imkanından faydalandıracağız ama onun zararlarına karşı da güçlü kılmak, özellikle coğrafyamızın, dinimizden gelen bu toplumun değerlerinin tecessüm etmesinin önündeki engelleri kaldıracak şekilde onları sürekli desteklemek durumundayız. 'Birlik beraberlik içinde el ele vererek hem çocuklarımızı nasıl eğitebiliriz hem de nasıl onları tehlikelere karşı koruyabiliriz?' bunun yol haritasını, inşallah bu çalıştay sonunda almış olacağız."

05-01-2023


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş