Arama sonuçları

Bakan Selçuk: Aileler evlatlarını kaçak yerlere götürmesin

 Bakan Selçuk: Aileler evlatlarını kaçak yerlere götürmesin

Bakan Selçuk: Aileler evlatlarını kaçak yerlere götürmesin. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk kursların kapanacak olmasından dolayı velilerin paniğe kapılmamaları çağrısında bulundu. Selçuk, ‘Aileler evlatlarını kaçak yerlere götürmesin,  Sınav süreçleriyle ilgili gerekli tüm desteği biz sağlayacağız” dedi.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Türkiye Özel Okullar Derneği’nin her yıl geleneksel olarak düzenlediği Eğitim Sempozyumu’na katıldı. Antalya’da yapılan bu yıl ana teması “Eğitim ve Etik” olarak belirlenen sempozyumun açılışını Bakan Selçuk yaptı.

BAKAN SELÇUK: AİLELER EVLATLARINI KAÇAK YERLERE GÖTÜRMESİN

Bakan Selçuk, sempozyumun ardından gazetecilerle buluştu ve velilere rahat olmaları yönünde çağrıda bulundu.

Bakan Selçuk sempozyumdan sonra gazetecilerle mesaj, sempozyumda ve sonrasındaki basın toplantısında şu mesajları verdi.

KURSLARIN YERİNE NE KOŞACAĞIMIZ BELLİ

Kursların yerine ne koyacağımıza yönelik net bir yol haritasına sahibiz. Yapay zeka, televizyon, videolar, sanal kütüphaneler gibi birçok imkanları kullanacağız. Çoklu destek vereceğiz. Sadece on-line değil, yüz yüze eğitim de olacak. Bu sistemin dijital alt yapısı tamamen hazır. Simülasyonlarını yaptık. Hem dijital, hem yüz yüze hem de video kaynak desteği var. Hem de yazılımla çocukların desteklenmesi söz konusu. Bu çalışmanın içinde aile rehberi de olacak.  Sadece sınava hazırlık olarak görmeyin. Öğrencilerin yeteneklerinin belirleneceği bir sistem de söz konusu. Hemen haftaya uygulayabilecek durumdayız. Bu yüzden veli ve öğrencilerimiz endişe etmesinler. Bu mesajı çok net olarak vermek istiyoruz.

İSTİSMARLARA DİKKAT EDİLSİN

 

Sadece uyarımız bu durumlarda aksaklıklar olabilir. Dikkatli olmaları gerekir. Dershanelerin yasal olarak kaldırılması sonucunda istismarlar söz konusu olabilir. Denetleme ve değerlendirme çalışmaları olacak. Bazı kurumlar aileleri kurslara davet edebilirler. Mağduriyet yaşanmaması için gereken önlemleri alacağız. Ailelerimiz öğrencilerimizin gönlü rahat olsun, asla paniğe kapılmasınlar. Sınav süreçleriyle ilgili gerekli tüm desteği biz sağlayacağız. Hiçbir şekilde evlatlarını başka isimler altında faaliyet gösteren yerlere götürmesinler. Zaten bu konunun çok sıkı yakın takipçisi olacağız. Asla kaçak yerlere daha önce olduğu gibi bundan sonra da asla müsaade edilmeyecek, gerekli hukuki alt yapının oluşturulması için hazırlıklarımız devam ediyor. Etkin bir denetim yapacağız. Velilere rahat olmaları çağrımız var, rahat olun.

 

KAPANACAK KURS SAYISI KAÇ OLACAK?

2888 özel öğretim kursunda 357 bin 784 öğrenci var.

 

ÖZEL OKULLAR BAŞKA ÖĞRENCİLERE KURS AÇAMAYACAK

Özel okullar sadece kendi öğrencilerine destekleme kursları açabilecek. Dışardan öğrencilere kurs açamayacak.

 

KURSLARDAKİ ÖĞRETMENLERDEN YARARLANILACAK

 

Özel öğretim kurslarındaki hali hazırdaki öğretmenlerin tam sayısı net değil. Çünkü, ücretli mi, birden fazla mı görev mi yapıyorlar ya da temel lisede mi çalışıyor, bunları bilmiyoruz. Ama destek kurslarında sadece MEB öğretmenlerini değil, başka kaynaklardan öğretmenlerinde çalışabilmesi mümkün olabilecek.

 

NİYE ŞAŞIRDILAR BEN DE ŞAŞIRIYORUM

 

Temel liselerin kaldırılması zaten belliydi, yasaldı. Beklenmeyen bir şey gibi bir tavır söz konusu. Ben de neden buna şaşırdıklarını şaşırıyorum.

 

TEMEL LİSELERDEKİ ÖĞRETMENLER

 

Temel liselerin önemli bir kısmı zaten okula dönüşüyor, buradaki öğretmenler dönüşen okullarda çalışırlar. Tüm öğretmenler sürekli açılan özel okullarda çalışabilirler. MEB ilanlarına başvurabilirler. Birçok seçenek var.

 

TEMEL LİSEDEKİ ÖĞRENCİLER BAŞKA OKULLARA GEÇEBİLECEK

 

890 temel lisede 160 bin öğrenci var. Bunların 70 bini bu yıl mezun olacak. Temel liselerin bir kısmı özel okula dönüşüyor. Öğrenciler bu okullara devam edebilirler, ya da mevzuattakine uygun bir biçimde devlet liselerine geçebilirler.

 

RESMİ LİSELERİN MR’I ÇEKİLECEK

 

Okul profil değerlendirmesi başlatıyoruz. Bütün resmi okulların emarı çekilecek. Okullar her açıdan izlenecek. Her tür ihtiyaçları bakanlık tarafından takip edilecek. Problemlerinin ne olduğu görülüp ihtiyaçları karşılanacak. Pilot çalışmalar Şubat ta başlıyor. Seneye tüm okullarda başlayacak. İmkanı daha zayıf okulların geliştirilmesi söz konusu olacak.

 

ÖZEL OKULLARA FARKLI MODELLER

 

Devlet okulları ile özel okullar arasındaki örtüşmeyi daha esnek hale getirmek istiyoruz. Özel okulların daha orijinal işler yapabilme imkanları olmalı. Tek tip okullar değil, farklı okullarda farklı modeller denenmeli. Bu amaçla mevzuat esnekleşecek. Önümüzdeki süreç daha rahat olacak.

 

MESLEKİ TEKNİK EĞİTİMDE ÇOK BÜYÜK MESAFE ALACAĞIZ

Türkiye de mesleki teknik eğitimde çok büyük mesafe alacağız. İktisadi hayatla eğitim hayatını örtüştürme içindeyiz. Mesleki eğitimi yüzde 20 nin altından yüzde 100 lere getireceğiz. Toplumdaki algı değişecek.

 

EĞİTİMİN ŞAKÜLÜ KAYDI

1970’li yılların ortalarından beri şakülü kaymış bir eğitim sistemimiz var. Birden bunun değişmesini beklemiyoruz. Bu işin çok iyi yapılacağı konusunda kanaatimiz güçleniyor. Türkiye nin bilimsel nitelikleri bizim mevcut durumu daha iyi hale getirmemiz için araç olabilir. Toplumdaki beklentiyi farkındayım. Bu ilk geldiğim gün de vardı.

30-01-2019


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş