Arama sonuçları

Bakan Selçuk atanamayan öğretmenlere ne dedi?

Bakan Selçuk atanamayan öğretmenlere ne dedi?

Bakan Selçuk atanamayan öğretmenlere ne dedi? Cumhuriyet’ten Ozan Çepni’nin haberine göre sayıları yarım milyonu bulan öğretmen adayları 31 Ağustos’ta Ankara’da toplanmak için sosyal medya üzerinden örgütlendi. Ancak izin başvuruları hiçbir gerekçe gösterilmeden Ankara Valiliği tarafından “uygun görülmedi” denilerek reddedildi.

Daha önce 2 kere bakanlığa giden ancak Özel Kalem Müdürlüğü’nden öteye geçemeyerek Bakan Ziya Selçuk’a ulaşamayan öğretmenler, bu kez ilk bunu gerçekleştirdi. Önce Milli Eğitim Bakanlığı Personel Genel Müdürü Hamza Aydoğdu ile, daha sonra da Bakan Selçuk ile görüştü.

BAKAN SELÇUK ATANAMAYAN ÖĞRETMENLERE NE DEDİ?

Edinilen bilgiye göre, öğretmen adaylarının ilk gündem maddesini 100 gün içinde yapılacağı Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından vaat edilen 20 bin sözleşmeli öğretmen ataması oldu. Atamaya hem 2017 hem de 2018 KPSS puanı ile başvurulabilecek olmasının geçen yıldan atama bekleyen binlerce aday için mağduriyet oluşturacağını belirten öğretmenler, Bakan Selçuk’tan çare istedi. 2017 KPSS ile atama bekleyen öğretmen adaylarının, atanma olasılığının çok düşük olmasından bakanın bilgisi olmadığı değerlendirmesi yapılırken Selçuk’un atamanın sırada bekleyen öğretmenleri de mağdur etmemek üzere şekillendirildiğini ifade ettiği öğrenildi.

ATAMAYI SİZİN İÇİN ALDIK

Selçuk’un, öğretmen adaylarına şunları söylediği öğrenildi:

“Tasarruf döneminde bile Sayın Cumhurbaşkanımızdan binbir rica minnetle bu atamayı sırf sizin için aldık. 1 yıldan fazla beklediğinizi ilettik. ”

2017 KPSS geçerliliği konusunda yapılan yönetmelik değişikliğine ilişkin de Selçuk, “Süreniz bir yıldı. Mağdur olmayın diye cumhurbaşkanımıza tekrar gidip yönetmelik maddesini değiştirilmesi gerektiğini söyledik ve değiştirildi” dedi. Öğretmenlerin karma atama ile atanamama riskini anlatmasının ardından ise Selçuk’un, ilgileneceğini belirterek “Tamam, bakacağız” yorumunu yaptı. Aydoğdu’nun da kendisi ile yapılan görüşmede atama mağduriyetine ilişkin “formül bulalım, açıklama yapacağız” dediği öğrenildi.

FARKLI ALANLARA YÖNELİN

Bakan Selçuk’un görüşmede öğretmen adaylarına “Farklı alanlara yönelip kendinizi öne çıkarın” sözleri ise en çok tartışılan konu oldu. Görüşmeye katılanlardan bazıları bu sözleri şöyle yorumladı:  “Hiç güzel bir haber göremedim. Özel sektöre yönelin demiş, hepinizi devlete sokamam demiş, hakkınız yoktu size bir hak sağlamaya çalıştım vs. Hiç mutlu olamadım. Ne desek boş bu saatten sonra. konomi bitmiş, bunun sorumluluğunun bize yüklenmesi işler acısı.”

ÖZEL OKULLARDA ÜCRET DÜŞÜKLÜĞÜ SORUNU

Görüşmeye katılan öğretmen adaylarının ise özel okullardaki iş, istihdam niteliğinin düşük olduğunu, öğretmenlere verilen maaşların cüzi miktarlar olduğunu anlattığı öğrenildi. Edinilen bilgiye göre, Bakan Selçuk binlerce öğretmeni ilgilendiren soruna karşı “Ben o konuyla ilgileneceğim, bir öğretmene öyle maaş verilemez” yanıtını verdi.

MÜLAKATLAR VE SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLİK

Öğretmenlerin bir diğer gündem maddesi ise mülakat uygulaması ve sözleşmeli öğretmenlik koşulları oldu. Bu kapsamda bakanlık bürokratlarının öğretmenlerin talebi karşısında mülakatla ilgili bakanın kaldırma niyetinin olduğunu, hatta kaldırılmazsa dahi KPSS puanının yuvarlama sistemi ile sözlü sınav notu olarak yüzde 100 oranla devam edeceğini vurguladığı öğrenildi. Sözleşmeli öğretmenlerin atandıkları okullarda tayin hakkı olmaksızın 6 yıl çalışma zorunluluğu hakkında da sürenin düşürülmesi için bir çalışma olduğu yanıtı aldıkları kaydedildi.

SOSYAL MEDYA MESAJLARI


Bakan Selçuk’un görüşmede, öğretmen adaylarının sosyal medya üzerinden talepleri hakkında üzüntülerini ilettiği öğrenildi. Son dönemde on binlerce atanamayan öğretmenin sosyal medyada başlattıkları kampanyalarında bazılarının Selçuk’un konudan bağımsız attığı twitler altında atama taleplerinin yazılmasının rahatsızlık yarattığı ve bakanın bu konuda sağduyu rica ettiği öğrenildi.

30-08-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş