Arama sonuçları

Başkan gitti, ÖSYM’de veri akışı durdu

Başkan gitti, ÖSYM’de veri akışı durdu

Başkan gitti, ÖSYM’de veri akışı durdu. Geçtiğimiz ekim ayında ÖSYM Başkanı olarak atanan Özer görevde bir yılını bile doldurmadan Milli Eğitim Bakanlığı’na (MEB) bakan yardımcısı olarak atandı. Özer’in başkanlığı döneminde ÖSYM’nin yaptığı tüm sınavların soru ve cevaplarını erişime açıldı. Aynı zamanda sınavlarla ilgili de değerlendirme raporları yayımlanarak, bir anlamda eğitimin tablosu da çıkarıldı.

BAŞKAN GİTTİ, ÖSYM’DE VERİ AKIŞI DURDU

Ancak Özer geçtiğimiz 9 Ağustos’ta MEB bakan yardımcısı olarak atandı. Üniversite tercihleri başladığında yapılan bu atama ise şaşkınlıkla karşılandı. Eğitimciler bu atamayla ilgili “Görevde yükselme mi yoksa başka biri için ÖSYM’de yer açılmak mı istendi” yorumu yaptı.

Özer’in başkanlığı bırakmasının ardından ise ilk sonuçları açıklanan sınav Dikey Geçiş Sınavı (DGS) oldu. Bu sınavla ilgili sayısal veriler açıklanmadı. Sınava giren adaylar ancak kendi sınav sonuç karnelerini görebildi.

KAÇ ADAYIN PUANI HESAPLANMADI?

Oysa bu sınavla ilgili en çok merak edilen kaç adayın puanının hesaplanmadığı bilgisi. Çünkü ilk kez DGS’de 0.5 ham puan kuralı uygulandı. Buna göre de sayısal ve sözel olmak üzere iki testten oluşan DGS’de iki testten de 0.5 ham puan alan adayların puanları hesaplanmadı. Ancak puanı hesaplanmayan aday sayısı belli değil. Aynı şekilde sınavda testlerin ortalamalarına ilişkin veri de yayımlanmadı.

2017 DGS RAPORU YAYIMLANMIŞTI

Prof. Dr. Özer başkanlığında yayımlanan raporlardan biri de 2017 DGS sınav analizi olmuştu. Buna göre 2017 yılında yapılan ve 325 bin adayın girdiği DGS’de yaklaşık 60 bin sıfırcı çıkmıştı. Bu sınavda 40 bine yakın aday ise eksi puan aldı. Sınavın sıfırcılarının sayısı ise sayısal testte 38 bini, sözelde 23 bini aşmıştı. Geçen yılın sayısal test ortalaması 7.5, sözel test ortalaması ise 23.9 olmuştu.

TESTLERİN ORTALAMALARI NE OLDU?

Bu raporla birlikte ÖSYM, lisans eğitimine gidecek adaylar için 0.5 ham puan kuralının uygulanmasını önermiş, YÖK de kabul etmişti.

Adaylar arasında bu kuralın uygulanmasıyla ilgili tartışma başlamış ancak YÖK, kuralı uygulamıştı. 0.5 ham puan kuralının DGS'de uygulanmasından sonra ise ortaya çıkan tablonun ne olduğu bilinmiyor.

Kaç adayın puanı hesaplanmadı, kaç aday 0 almış kabul edildi, testlerin yapılma ortalamaları ne oldu? Bu bilgiler yalnızca ÖSYM'nin elinde.

YKS YERLEŞTİRME SONUÇLARI NE OLACAK?

Bu arada üniversite adaylarının YKS tercih sürecini başkansız geçiren ÖSYM Başkanlığı için henüz bir atama olmadı. YKS yerleştirme sonuçları 31 Ağustos'ta açıklanacak. Şimdi merak edilen üniversite yerleştirme sonuçlarında da veri açıklamasının yapılıp yapılmayacağı. ÖSYM, yerleştirme sonuçlarında da DGS'deki gibi veri açıklamayacak mı?

Yanıtı birlikte öğreneceğiz.

17-08-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş