Arama sonuçları

Bilim Kurulu üyesinden gençlere: Koronavirüsü ağır geçirebilirsiniz

Bilim Kurulu üyesinden gençlere: Koronavirüsü ağır geçirebilirsiniz

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Sema Kultufan Turan, aşı olmayan gençlerin Kovid-19 çok ağır geçirebildiğini, ciddi akciğer tutulumları ve ağır zatürre nedeniyle yoğun bakıma alınabildiğini belirtti. Turan, tüm gençlere hem kendileri hem de sevdikleri için aşı yaptırma çağrısında bulundu.

VAKA SAYILARI ARTIYOR

Ankara Şehir Hastanesi Yoğun Bakım İdari Sorumlusu da olan Turan, Kovid-19 vaka sayılarının son haftalarda 28-30 bin bandında seyrettiğine dikkati çekti.

Özellikle birkaç gündür vaka sayılarının 30 binin üzerine çıktığını anımsatan Turan, şöyle dedi: "Kovid-19 vakalarının yüzde 50'den fazlası 30 yaş altındaki kişilerden oluşuyor. Bu bize şunu ifade ediyor, toplumdaki hareketli grup gençler. Özellikle üniversiteler açıldı, gençlerimiz bir arada. Bu nedenle de Kovid-19 daha çok onlarda görülüyor."

Genç Kovid-19 vakalarındaki bu durumun hastaneye yatış veya yoğun bakımlara yansımadığına işaret eden Turan, şöyle devam etti: "Gençlerin hastalığı ağırlıklı olarak hafif ya da orta şiddette geçirmeleri, hastaneye yatış ya da yoğun bakımı gerektirmiyor. Ancak hastalığı daha yaşlı insanlara, büyüklerine, sevdiklerine bulaştırabiliyorlar."

HASTANELERDE YATANLAR AŞISIZ

Turan, hastanede yatanların büyük bölümünün aşısızlardan oluştuğunu söyledi. Turan, şunları ifade etti: "Aşı olmayanlar özellikle Delta varyantının da etkisiyle hastalığı ağır geçiriyor, yoğun bakım ihtiyacı duyuyor. Hastanelerde tedavi gören ileri yaştaki hastalarımız ise genellikle çevrelerindeki kişilerden, gençlerden Kovid-19 kapıyor. Eşlik eden başka hastalıkları olduğu için de hastalığı daha ağır geçiriyorlar. Ölüm oranları daha yüksek oluyor bu nedenle."

Ankara Şehir Hastanesindeki Kovid-19 kaynaklı yatak doluluk oranlarına değinen Turan, şu bilgileri paylaştı:

"Kovid-19'un daha önceki piklerinde daha fazla sayıda yatak açmak zorunda kalmıştık. Yoğun bakım yatak kapasitemizi yüzde 100 artırdığımız zamanlar oldu. Özellikle son bir aylık dönemde 30 bin vakaya rağmen belli bir oranda devam ediyoruz. Henüz yatak kapasitesini artıracak bir durum oluşmadı. Bu da gençlerin hastalığı hafif ya da orta şiddette geçirmesiyle ilişkili. Fakat yoğun bakımlarda her daim bir doluluk söz konusu, sadece oran geçmiş piklere göre daha düşük."

AŞISIZ GENÇLERE UYARI

Turan, aşı kararsızlığının daha çok gençler arasında görüldüğüne işaret ederek, şunları kaydetti:

"Gençlerde en önemli sıkıntı bu. Gençlerimiz çoğunlukla aşı olmasalar bile hastalığı hafif geçireceklerini düşünüyor. Fakat bazı gençler hastalığı çok ağır geçiriyor, akciğerlerinde ciddi tutulumlar oluşuyor ve ağır bir zatürreyle yoğun bakıma alınıyor. Hastalık çok alevli ve ağır seyrediyor. Hastalığın kimde bu şekilde ağır seyredeceğini öngörebilecek bir durum da söz konusu değil. Bu nedenle gençlerimiz 'Hastalığı zaten hafif geçiririm.' diyerek aşıyı bir kenara bırakmamalı. Aşılanmak çok önemli çünkü aşılı bireyler hastalığa yakalansalar dahi çok hafif geçiriyor. Aşısız bireyler içerisinde ise ağır geçirme ihtimali oldukça yüksek. O yüzden hem kendileri hem de sevdikleri için gençlerin mutlaka aşılarını olması gerekiyor."

Gençlerin maske, mesafe tedbirlerinde biraz daha geri durduklarını vurgulayan Turan, eğitimin kesintisiz devamı açısından da aşılanma ve tedbirlere uyumun önem taşıdığını belirtti.

HAMİLELER VE DELTA VARYANTI

Delta varyantı nedeniyle Kovid-19'un hamilelerde daha sık görüldüğüne de dikkati çeken Turan, ağırlıklı olarak genç yaş grubunu oluşturan hamilelerin aşılanmamaları durumunda hastalığı çok ağır geçirdiğini anlattı. Hamilelere aşı olma çağrısında bulunan Turan şöyle dedi:

"Aşı olmayan gebeler, Kovid-19'a yakalandıklarında ciddi akciğer tutulumlarıyla bize başvuruyor. Biz hem anneyi hem bebeği kurtarmaya çalışıyoruz. Anne ve bebek ölümleri açısından Kovid-19 oldukça tehlikeli bir virüs."

Turan, Koronavirüs Bilim Kurulu'nun hastalığın hangi yaş gruplarında arttığı, kimlerde daha ağır seyrettiği gibi verileri yakından izlediğini vurguladı. Turan, hamilelerde artan vakalar nedeniyle Kovid-19 Rehberi'nde güncellemeye gittiklerini, aşılanmanın gerekliğiyle ilgili veri ve bilgileri buraya eklediklerini anımsattı.

13-10-2021


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş