Arama sonuçları

BİLSEM eğitim kampüsüne Prof. Dr. Aziz Sancar'ın adı verildi

BİLSEM eğitim kampüsüne Prof. Dr. Aziz Sancar'ın adı verildi

Başkentte yapımı tamamlanan ve içerisinde bilim ve sanat eğitim merkezi (BİLSEM), anaokulu, fen lisesi ve beş yıldızlı otel konforunda öğrenci pansiyonunu bulunduran eğitim kampüsüne, Nobel ödüllü bilim insanı Prof. Dr. Aziz Sancar'ın adı verildi.

Milli Eğitim Bakanlığı'ndan (MEB) yapılan yazılı açıklamada, başkentte yapımı tamamlanan BİLSEM, anaokulu, fen lisesi ve öğrenci pansiyonundan oluşacak eğitim kampüsüne DNA onarımı mekanizmaları konusundaki çığır açıcı çalışmaları ile 2015'te Nobel ödülü kazanan Prof. Dr. Aziz Sancar'ın adının verildiği bildirildi.

Açıklamada, görüşlerine de yer verilen, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, dünya çapında büyük bilimsel çalışmalara imza atan Aziz Sancar'ın adını taşıyan kampüsün BİLSEM, anaokulu, fen lisesi ve beş yıldızlı otel konforunda öğrenci pansiyonundan oluşacağını belirtti. Özer, kampüste internet erişimi, televizyon, dinlenme ve etüt odaları, kahvaltı, sağlık odası, yemekhane, çamaşırhane gibi öğrencilerin ihtiyaçlarının bulunacağı alanlar olacağını kaydetti.

GELECEK YIL AÇILIYOR

Özer, Aziz Sancar Eğitim Kampüsü'nde sadece eğitim verilmeyeceğini, aynı zamanda üniversitelerle iş birlikleri yapılarak yeni bilimsel çalışmalar ve icatlar için uygun laboratuvar ortamlarının ve eğitim altyapısının hazırlanacağını bildirdi. Özer, şunları kaydetti:

"Kampüsümüzdeki eğitim ortamından sadece burada eğitim gören öğrencilerimiz yararlanmayacak. Ar-Ge merkezi olarak tasarlayacağımız kampüste, lise düzeyindeki tüm öğrencilerimizin de bilimsel yaşama adım atacak araştırma ve geliştirme faaliyetlerinde bulunabilmelerini sağlayacağız. Daha nice Aziz Sancarlar yetişsin, hem bizim hem de dünyanın gururu olsun diye bu okulumuza hocamızın ismini verdik. Aziz Sancar hocamızla telefonda görüştüm, çok memnun olduğunu belirtti. İnşallah, lisemizin açılışına da katılacak. Gelecek eğitim öğretim yılı itibarıyla da bu okulumuza öğrenci alacağız."

08-12-2021


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş