Arama sonuçları

Bir robot 6 kişiyi işinden ediyor, ücretleri düşürüyor

Bir robot 6 kişiyi işinden ediyor, ücretleri düşürüyor

Bir robot 6 kişiyi işinden ediyor, ücretleri düşürüyor. Gelecekte yapay zekanın insanları işinden edeceği ve birçok iş kolunda insana alternatif olacağı hep tartışılıyor. Bu öngörülerin ne kadarının gerçekleşebileceği ise bir araştırma ile ortaya da kondu. ABD'de yapılan buaraştırma, fabrikalarda robotların giderek insanların yerini almakta olduğunu gösterdi. 

Ulusal Ekonomik Araştırma Bürosu adlı düşünce kuruluşu tarafından yayımlanan bir araştırma, ülkede üretimde otomasyonun gelişmesinin belirgin bir istihdam kaybına ve maaşlarda azalmaya yol açtığını gösterdi.

BİR ROBOTA KARŞILIK 6.2 KİŞİ 

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü'nden (MIT) Prof. Dr. Daron Acemoğlu ve Boston Üniversitesi'nden Dr. Pascual Restrepo tarafından kaleme alınan çalışmada, ABD'de 1990-2007 yıllarındaki istihdam ve ücret verilerini inceleyen araştırmacılar, bu dönemde fabrikalara yerleştirilen her bir robota karşılık ortalama 6.2 iş gücü kaybı yaşandığını belirledi.

ROBOTLAR ÜCRETLERİ DE DÜŞÜRDÜ

Söz konusu dönemde sanayi kuruluşlarının her bin işçi başına bir robot monte ettiklerini kaydeden araştırmacılar, bunun ücretlerde yüzde 0.25 ila yüzde 0.5 arasında düşüşe yol açtığını belirtti. 

EN FAZLA İSTİHDAM KAYBI HANGİ ALANDA OLDU?

Otomasyonun, istihdam üzerindeki etkisinin tüm sektörlerde hissedildiğinin altını çizen Acemoğlu ve Restrepo, en fazla istihdam kaybının ise mavi yakalılar, operatörler, montaj hattı işçileri, makinistler ve diğer ulaştırma işçilerinde görüldüğünü ifade etti.

ABD'de sanayi üretiminde robotlardan yararlanma oranının henüz göreceli olarak düşük olduğunu kaydeden Acemoğlu ve Restrepo, "Robotların yaygınlaşması geçen 20 yıldaki temposunda devam ederse, bunun iş gücü piyasasına etkisi beklenenden fazla olacaktır" dedi. 

 

31-03-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş