Arama sonuçları

Cağaloğlu Anadolu Lisesi nasıl öğrenci alacak?

Cağaloğlu Anadolu Lisesi nasıl öğrenci alacak?

Cağaloğlu Anadolu Lisesi nasıl öğrenci alacak? Cağaloğlu Anadolu Lisesi İstanbul'un köklü okullarından birisi. Fatih'te adını taşıdığı Cağaloğlu semtinde bulunuyor.

Okulun tarihi 21 Mart 1850 tarihine kadar uzanıyor. Sultan Abdülmecid’in annesi Bezmiâlem Vâlide Sultan’ın aracılığıyla Vâlide Mektebi adıyla kurulan okul Osmanlı devletinin ilk sivil lisesi. Cumhuriyet döneminde 1933-1983 yılları arasında Türkiye'nin ilk kız lisesi "İstanbul Kız Lisesi" olarak hizmet verdi. 1983 yılından itibaren Almanca eğitim veren Anadolu Lisesi statüsüne geçti. Adı da Cağaloğlu Anadolu Lisesi oldu.

CAĞALOĞLU ANADOLU LİSESİ NASIL ÖĞRENCİ ALACAK?

2006-2007 eğitim öğretim yılından itibaren de hazırlık + 4 yıl olmak üzere eğitim vermeye başladı.  Türkiye'de hazırlık sınıfı olan 11 Anadolu lisesinden birisi.

 

PROJE OKULLARDAN BİRİ OLDU

Cağaloğlu Anadolu Lisesi de 2014 yılında Proje Okul oldu. Yani okulun yöneticileri ve öğretmenleri sınavla değil, bakan oluruyla atanıyor.

İşte Cağaoğlu Anadolu Lisesi ile ilgili merak ettiğiniz soruların yanıtları:

CAĞALOĞLU ANADOLU LİSESİ’NE NASIL GİRİLİR?

Geçen yıl TEOG puanıyla öğrenci alıyordu. Bu yıl ise öğrencilerini Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından yapılacak Liseye Geçiş Sınavı (LGS) ile alacak.  Bu sınav Türkçe, Matematik, Fen, TC İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ile Yabancı Dil derslerinden yani toplam 6 dersten yapılacak.  Sınav sonucunda Merkezi Sınav Puanı (MSP) açıklanacak. Öğrenciler liseye bu puana göre yerleştirilecek.

LGS PUANI NASIL HESAPLANACAK?

 

LGS puanı hesaplanırken 6 dersten yapılan sınavın sonuçları dikkate alınacak. 3 yanlış bir doğruyu götürecek.

 

OKUL NOTLARI ETKİLİ OLACAK MI?

 

Hayır. LGS puanı hesaplanırken yalnızca sınavın sonuçları dikkate alınacak. Bu sınav puanı hesaplamasında okul notlarının etkisi olmayacak.

 

TERCİH LİSTESİ HAZIRLANACAK MI?

Evet. Cağaloğlu Anadolu Lisesi sınavla öğrenci alan okullar listesinde yer aldığı için bu yerleştirmeler de merkezi yani Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılacak. Bunun için de tercih listesi hazırlayacaksınız, MEB bu listeye göre puan üstünlüğünü dikkate alarak okulun kontenjanı kadar öğrenci yerleştirecek.

 

ÖĞRETİM ŞEKLİ NEDİR?

Cağaloğlu Anadolu Lisesinde öğretim şekli karma yani kız ve erkek öğrenci birlikte okuyor.

ÖĞRENİM DİLİ NEDİR?

 

Okul Almanca eğitim veriyor.

 

CAĞALOĞLU ANADOLU LİSESİ TABAN PUANI NEDİR?

Cağaloğlu Anadolu Lisesi'nin 2017 yılı ilk yerleştirme puanı 495.0807 olmuştu. TEOG'a göre öğrenci almıştı ve bu puanının hesaplanmasında okul notlarının etkisi yüzde 30'du.

 

HAZIRLIK SINIFI VAR MI? 

 

Evet. Okul Almanca eğitim veriyor ve bir yıl Almanca hazırlık okutuyor.

 

LİSENİN  KONTENJANI NEDİR?

 

Lisenin 2018-2019 öğretim yılı kontenjanı 180.

 

YATILI OKUMAK MÜMKÜN MÜ?

 

Evet. Okulda 226 kişilik kontenjana sahip kız öğrenci pansiyonu bulunuyor.  Pansiyonda 173 öğrenci yatılı olarak kalıyor. Toplam 21 odası bulunan pansiyonda odaların çoğunluğu 10’ar kişilik.

 

OKULDA YABANCI ÖĞRETMEN VAR MI?

 

Evet. Alman hükümeti tarafından görevlendirilen 9 Alman ve 7 Türk öğretmen tarafından Almanca dersler işleniyor.

 

OKULDA BAŞKA DİL OKUTULUYOR MU?

Okulda ikinci dil İngilizce

 

CAĞALOĞLU ANADOLU LİSESİ DİPLOMASININ ÖZELLİĞİ NEDİR?

 

Alman Dil Diploması veriyor. Bu diploma Almanya'daki üniversiteler tarafından dil yeterlilik belgesi olarak kabul ediliyor. Ancak bu diploma ile Alman üniversitelerine girebilmek için Türkiye'de de okumak istediğiniz bir bölüme yerleşmeniz gerekiyor. Ayrıca Alman Dil Diploması sınavında C-1 seviyesinde başarılı öğrencilere de Alman Akademik Değişim Servisi (DAAD) tarafından eğitimlerini Almanya’da sürdürmeleri için Alman devleti tarafından geri ödemesiz yükseköğrenim bursu veriliyor.  Ayrıca C-1 belgesiyle sadece Almanya'da değil Avusturya ve İsviçre'de de öğrencilerin hazırlık okumasına gerek kalmıyor.

ALMAN OKULLARLA İŞBİRLİĞİ VAR MI?

 

Evet var. Dersler dışında okul birden fazla kardeş okullarla her yıl birden fazla bir haftalık değişim programları yapıyor.

 

OKUL ÜCRETLİ Mİ?

 

Hayır. Cağaloğlu Anadolu Lisesi bir devlet okuludur ve öğrenim ücretsiz. Mezunları ağırlıklı olarak tıp, hukuk ve mühendislik programlarına yerleşiyor.

 

OKULUN FİZİKİ ÖZELLİKLERİ NEDİR?

 

943 öğrencinin öğrenim gördüğü ve 61 öğretmenin bulunduğu Cağaoğlu Anadolu Lisesi’nde 32 derslik,  3 tane de laboratuvar bulunuyor.

 

 

 

 

05-06-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş