Arama sonuçları

Çocuklarınızı liseye geçiş sınavına sokun

 Çocuklarınızı liseye geçiş sınavına sokun

Çocuklarınızı liseye geçiş sınavına sokun. Bu öneri Gazete Habertürk yazarı Pervin Kaplan’dan geliyor. İşte Kaplan’ın ‘Çocuklarınızı liseye geçiş sınavına sokun’ başlıklı yazısı.

Geçtiğimiz hafta içinde Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği'nde değişiklik yaptı. Bu yönetmelik TEOG'dan sonra gelen yeni liseye geçiş sistemi için çıkarıldı, nakil ve geçişleri düzenliyor.
Ailelerden yönetmelik değişikliği ile ilgili çok sayıda soru geliyor. Bu yüzden de yönetmelikteki önemli değişikliklere bakalım.

ÇOCUKLARINIZI LİSEYE GEÇİŞ SINAVINA SOKUN

 

Ancak bu değişikliklere geçmeden önce özellikle vurgulamak istediğim nokta; 'Çocuklarınızı mutlaka liseye geçiş sınavına sokun' olacak. Çünkü bu yıl istediği okula yerleşemeyen, sınavsız okula giren öğrenci bir yıl sonra sınavla öğrenci alan okula gidebilir.
 

SINAVLA ÖĞRENCİ ALACAK OKULLAR NEDİR?

 

Fen, sosyal bilimler liseleri, proje uygulayan eğitim kurumları ile mesleki ve teknik Anadolu liselerinin Anadolu teknik programlarına merkezi sınav puanı üstünlüğüne göre öğrenci alınacak.
 

EĞİTİM BÖLGESİ ORTAÖĞRETİM KAYIT ALANI OLDU

 

Eğitim bölgelerinin adı kayıt alanı olarak belirlendi. Bu kayıt alanları sınavsız öğrenci alan okullar için oluşturulacak. Ortaokul ve lise eşleşmesi olacak. Bu alandaki okullara tercihe göre yerleştirme yapılacak.
 

ORTAOKUL BAŞARI PUANI (OBP):

 

Sınavsız öğrenci alan okullara yerleştirmelerde ilk olarak tercih dikkate alınacak ama bu puan da nakillerde kullanılacak. OBP, 6, 7 ve 8. sınıf seviyesinde alınan yılsonu başarı puanlarının aritmetik ortalamasını anlatıyor.
 

PANSİYONLU OKULDA KRİTER NE OLACAK?

 

Pansiyonlu okullara da sınavsız tercihe göre yerleştirme olacak. Ama il içinde uzaktan yakına ilkesi gözetilecek. Yani Beşiktaş'ta pansiyonu olan okula Avcılar ya da Büyükçekmece'deki çocuğun yerleşme olasılığı Kadıköy ve Üsküdar'dakine göre daha yüksek olacak. Sınavsız okullar için kayıt alanı dışında pansiyonlu okul seçeneği de verilecek.
 

OKUL PUANI NE ZAMAN KULLANILACAK?

 

İl ve ilçe millî eğitim müdürlüklerinde oluşturulan öğrenci yerleştirme ve nakil komisyonları kurulacak. Kayıt alanı içindeki okullara yani sınavsız öğrenci alan okullara öğrenci tercihine göre yerleşecek. Ama diyelim yerleşemedi. O zaman aynı ilçe ve ilçedeki diğer boş kontenjanı bulunan okullara tercihe ve OBP üstünlüğüne bağlı olarak yerleştirecek. Yani ilk yerleştirmenin ardından okul notları devreye girecek.
 

KOMŞU İLÇEYE GİDİLECEK

 

Komşu ilçe yani kayıt alanından da nakiller döneminde tercih yapılbilecek. Ancak kaç komşu alandan tercih olacağı kılavuz çıktıktan sonra netleşecek.
 

LİSELER ARASI NAKİLLER NASIL OLACAK?

 

Aynı okul türlerindeki okullardan birbirlerine her sınıf kademesinde, farklı okul türlerindeki geçişlerde ise 10'uncu sınıf sonuna kadar geçiş ve nakil var.
 

ELİNİZDE SINAV PUANINIZ OLSUN

 

Sınavsız öğrenci alan okullardan sınavla öğrenci alan okullara boş kontenjan varsa merkezi sınav puan üstünlüğüne göre 9 uncu sınıf sonuna kadar geçiş olacak. İşte bu madde yazının en başında neden "çocuklarınızı sınava sokun" dediğimizin gerekçesi. Bu geçişlerde taban puan şartı yok.
 

YAŞI KÜÇÜK OLANA ÖNCELİK VAR

 

Nakil ve geçişlerde sınavla öğrenci alan okulların boş kontenjanlarına yerleştirmede puan eşitliği durumunda yaşı küçük olana öncelik verilecek.
 

OKUL BAŞARISI KULLANILACAK

 

Sınavsız okullarda tercih önemli ama başvuru kontenjandan fazla olursa 9' uncu sınıflarda sırasıyla; OBP, 8., 7. ve 6'ıncı sınıf yılsonu başarı puanı üstünlüğüne bakılacak. Eşitlik bozulmazsa yaşı küçük olana; 10, 11. ve 12'in sınıflarda ise sırasıyla bir önceki sınıfın yılsonu başarı puanı üstünlüğüne bakılacak. Eşitlik yine bozulmaz ise yaşı küçük olana öncelik verilecek.
 

YETENEK SINAVINDA DA OBP VAR

 

Yetenek sınavıyla öğrenci alan okullara nakil ve geçiş başvuruları açık kontenjandan fazla olursa 9'uncu sınıflar için OBP etkili olacak. Eşitlik olursa yaşı küçük olan öncelik alacak.

 

20-02-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş