Arama sonuçları

Danıştay iptal etmişti, ALES sorunu nasıl çözülecek?

Danıştay iptal etmişti, ALES sorunu nasıl çözülecek?

Danıştay iptal etmişti, ALES sorunu nasıl çözülecek? Danıştay, YÖK'ün ALES puanlarının 5 yıl geçerli olmasıyla ilgili kararının yer aldığı yönetmeliği iptal edildi. Bu yönetmelik değişikliği nedeniyle "Puanlarımız nasılsa 5 yıl geçerli olacak" diyen bazı adaylar da sınava girmedi. Ancak yönetmeliğin iptali ile birlikte sınava girmeyen adaylar da mağduriyetlerini dile getirmeye başladı.

DANIŞTAY İPTAL ETMİŞTİ, ALES SORUNU NASIL ÇÖZÜLECEK?

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, Twitter hesabından yaptığı açıklamada bu konuyla ilgili YÖK'ün adım atacağını duyurdu.

Saraç'ın ALES ile ilgili yayımladığı mesajı şöyle:

"Bildiğiniz üzere “Öğretim Üyesi Dışındaki Öğretim Elemanı Kadrolarına Yapılacak Atamalarda Uygulanacak Merkezi Sınav ile Giriş Sınavlarına İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmeliğinde yapılan değişiklikle, 27 Eylül 2017 tarihi öncesinde yapılan ALES puanlarının geçerlilik süresi 3 yıldan 5 yıla çıkarılmıştı.
Fakat bu düzenlemeye yönelik açılan dava neticesinde, Danıştay 8. Dairesi’nin 22 Şubat 2018 tarihinde aldığı karar sonrasında söz konusu yönetmelik değişikliğinin yürütmesi durdurulmuştur.

 

ALES'E GİRMEYEN ADAYLAR MAĞDUR OLDU


Danıştayın yürütmeyi durdurma kararı sonrasında, yönetmelik değişikliğindeki sınav geçerlilik süresini dikkate alarak ALES’e girmeyen arkadaşlarımızın mağdur duruma düştüklerine dair şikayetlerinde haklılık payı olduğunu düşünüyoruz.

Bu sorunun çözümüne ilişkin bir çalışma yürüttüğümüzü ifade etmek isterim. Bu konuda gerekli adımı en kısa sürede atarak sizlerle paylaşacağız."

 

 

20-06-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş