Arama sonuçları

Darüşşafaka Robot Kulübü ‘Engineering Inspiration Award’un sahibi oldu

Darüşşafaka Robot Kulübü ‘Engineering Inspiration Award’un sahibi oldu

Darüşafaka Robot Kulübü ‘Engineering Inspiration Award’un sahibi oldu. Ebeveynlerini kaybeden öğrencilerin okuduğu Darüşşafaka Lisesi’nin robot kulübü takımı ‘Sultans of Türkiye’, ABD’de 40 ülkeden 15 bine yakın öğrencinin katıldığı uluslararası robot yarışması FIRST Robotics Competition (FRC) finallerinde ‘Engineering Inspiration Award’un sahibi oldu.

DARÜŞŞAFAKA ROBOT KULUBÜ ‘ENGİNEERİNG INSPİRATİON AWARD’UN SAHİBİ OLDU

Hürriyet'in haberine göre, yarışmadaki önemli ödüller arasında yer alan Engineering Ispiration Award’ı kazanana, Amerikan Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA) sponsor oluyor. Dünya finallerinde ilk kez bir Türk takımının aldığı bu ödül sonucunda, Darüşşafaka Robot Kulübü’nün gelecek yıl yarışmaya katılım bedeli olan 5 bin doların tamamını da NASA karşılayacak. Bu, FRC’de para ödülü olan tek kategori. Ayrıca takım bu başarısıyla, hiçbir elemeye katılmadan 2020’de Houston’da düzenlenecek büyük finallere gitmeye de hak kazandı.

TÜRKİYE’NİN EN ESKİ ROBOT TAKIMI
Bugüne kadar 20’ye yakın ödül kazanan takımın kaptanı, 11’inci sınıf öğrencisi Belsu Seyran, Türkiye’nin en eski robot takımı olduklarını belirterek şunları söyledi: “Bu zamana kadar pek çok ödül aldık. Ülkemizi, okulumuzu ve takımımızı en iyi şekilde temsil etmeye çalıştık. Dünya şampiyonasında yüzlerce takım arasından en prestijli ödüllerden birini almak hepimiz için çok gurur verici. Bu ödülün arkasında 10 yıllık bir geçmiş var. Bizim için anlamı çok büyük.” Takımın bir diğer üyesi 10’uncu sınıf öğrencisi İmran Durmuş ise “Çok gurur verici bir ödül oldu. Ülkemizi, okulumuzu en iyi şekilde temsil ettiğimize inanıyoruz ama bu bizim için sadece bir başlangıç” dedi.

EN BÜYÜK BAŞARI
Darüşşafaka FRC Robot Kulübü’nün öğretmeni Mete Karaca da şöyle konuştu: “Robotik alanında dünyanın en başarılı okullarının mücadele ettiği, böylesine prestijli bir organizasyonda, kendi kategorimizde ulaşılabilecek en yüksek başarıya ulaştık. Bu ödülün mühendislik gibi bir alanda gelmesi de ayrıca önemli. Bu başarıda Darüşşafaka’nın öğrencilerine sunduğu bilim temelli eğitimin çok büyük payı var. Türkiye’nin ilk robot kulübü olan Sultans of Türkiye’nin bugüne kadar kazandığı 20’ye yakın ödül de bunun en büyük göstergesi.” Fizik Öğretmeni Selim Çile de sonucun açıklanmasıyla şimdiden gelecek yılın hesaplarını yapmaya başladıklarını söyleyerek, “Kazandığımız bu ödül sayesinde seneye ülkemizi ve Darüşşafaka’yı üst üste dördüncü kez Houston’da temsil edeceğiz” dedi.

24-04-2019


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş