Arama sonuçları

Deniz’den görme engelliler için ‘akıllı baston’

Deniz’den görme engelliler için ‘akıllı baston’

Deniz’den görme engelliler için ‘akıllı baston’. ide ortaokulu 7. sınıf öğrencisi Deniz Kasapbaşoğlu, Dünya Engelliler Günü kapsamında görme engelliler için kodlama, elektronik (Arduino) ve 3 boyutlu tasarım uygulamalarını bir araya getirerek ‘Akıllı Baston’ yaptı.

Proje sürecinde ide okulları bilişim teknolojileri öğretmeni Alim Keskin’in mentörlük yaptığı “Akıllı Baston”un amacı; görme engelli bireylerin bir engelle karşılaştığında bastonun titremesiyle o engeli algılaması.

DENİZ’DEN GÖRME ENGELLİLER İÇİN ‘AKILLI BASTON’

Görme engellilerin hayat standartlarını nasıl daha yukarı taşıyabileceğinden yola çıkan Deniz, araştırma sürecinden sonra önce bilgisayar ortamında 3 boyutlu olarak baston tasarladı ve 3D yazıcıdan parçaları çıktı aldı. Daha sonra ultrasonik sensör, buzzer, titreşim motoru kullanarak Arduino ve kodlamayı bir araya getirdi.

Projenin çalışma mantığı ise şu şekilde; Ultrasonik sensör bir engel gördüğünde buzzer ses verir ve titreşim motoru da bastonu tutan kişinin elini titretir. Böylece, görme engelli birey sokakta yürürken önüne çıkan engeli algılayarak daha güvenli bir yaşam sürebilir.

Bu projenin amacı, teknolojiyi insan yaşamını kolaylaştırmak için kullanarak görme engelli bireylerin güvenli bir yaşam sürmelerini sağlamak ve Dünya Engelliler Gününde bu konu ile ilgili bir farkındalık oluşturmak.

03-12-2019


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş