Arama sonuçları

Deniz ‘iklim’ için uyarıyor: Dünya için geri dönüş olmayacak

Deniz ‘iklim’ için uyarıyor: Dünya için geri dönüş olmayacak

Deniz ‘iklim’ için uyarıyor: Dünya için geri dönüş olmayacak. 11 yaşındaki Deniz iklim krizine dikkat çekmek için eylem yapıyor. Çocuk aktivist, ‘Farkına varan, harekete geçer’ diyor. Küresel ısınma günden güne dünyayı ısıtırken, orman yangınları, sel felaketleri ve toplu hayvan ölümleri ekosisteme zarar veriyor.

Buna karşı eyleme geçen 15 yaşındaki Greta Thunberg’in ardından, dünya çapında çocuklar iklim için cuma grevlerine başladı. 11 yaşındaki çocuk aktivist Deniz Çevikus Türkiye’de 15 Mart ve 26 Mayıs’ta yapılan iklim grevlerinin ardından cuma grevlerine devam ediyor. Yaşıtlarının hatta yetişkinlerin haberinin olmadığı konuyla ilgili endişelerini dile getiren Çevikus, şöyle diyor: “İklim aktivisti Greta Thunberg’i sosyal medyadan takip ediyordum. Onun eylemleri sayesinde iklim değişikliği hakkında daha fazla bilgi sahibi oldum ve geleceğim için endişelenmeye başladım. Hiçbir şey yapmamış olmak istemiyorum, gelecekte pişman olmayacağım.”

DENİZ ‘İKLİM’ İÇİN UYARIYOR: DÜNYA İÇİN GERİ DÖNÜŞ OLMAYACAK

Deniz Çevikus (11) İstek Kemal Atatürk Ortaokulu’nda 7. sınıf öğrencisi. 23 haftadır her cuma günü İstanbul’un çeşitli yerlerinde yaptığı “iklim grevi”ni geçen cuma günü, Kadıköy Ali Suavi Sokak’ta gerçekleştirdi. Cumhuriyet’ten Eren Can Keman’ın haberine göre işte Deniz’in uyarıları:

DÜNYAMIZ GİDEREK ISINIYOR

Günlük hayatımızda kullandığımız fosil yakıtların atmosferde oluşturduğu tabaka sebebiyle dünyamız giderek ısınıyor. Ülkemizde ve dünyanın birçok bölgesinde orman yangınları var. Örneğin dünyanın akciğerleri olarak bildiğimiz Amazon Ormanları yanıyor ve birçok ekosistem zarar görüyor.

 “İlk iklim grevine tek başıma gittim fakat 24 Mayıs’takine okuldan arkadaşlarımla gittik. Anlattıkça arkadaşlarım da krizin boyutunun farkına varıyor. Sloganım, ‘Farkına varan, harekete geçer’ İnsanlar iklim krizi hakkında bilgi sahibi değil ve farkına vardıkça onlar da endişelenmeye başlıyor. Ailem de bana destek oluyor. Bu yüzden iklim krizini anlatmaya devam edeceğim

HER DEVLET PARİS İKLİM ANLAŞMASINI İMZALAMALI

En büyük görev yöneticilere düşüyor. Her devlet Paris İklim Anlaşması’nı imzalamalı. Bu anlaşma fosil yakıtların önüne geçiyor. Bizim de günlük hayatta toplu taşımayı tercih etmek, yürüyebileceğimiz mesafeyi yürümek gibi yapabileceğimiz şeyler var. Bilimsel araştırmalar 11 yıl içinde iklim krizinin önüne geçilemezse dünya için geri dönüşün olamayacağını söylüyor 20 Eylül’de Kadıköy’de yetişkinlerin de katılacağı bir iklim grevi olacak. Her bireyin iklim krizine karşı yapabileceği şeyler var ve bu sebeple herkesi bu greve davet ediyoruz.

 

02-09-2019


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş