Arama sonuçları

Denklik tartışması: Yüzde 1 yüzünden yüzde 99'a haksızlık yapılamaz

Denklik tartışması: Yüzde 1 yüzünden yüzde 99'a haksızlık yapılamaz

Denklik tartışması: Yüzde 1 yüzünden yüzde 99'a haksızlık yapılamaz. Yurtdışı diploma denklik tartışmalarında YÖK açıklamasının ardından denklik sorunu yaşayanlar da karşı cevap veriyor: YÖK, olayı manipüle ediyor. Birkaç kişinin yaptığını hepimiz için geçerli sayıyor. Yüzde 99’u suçlu gibi gösteriyor.

Önceki gün YÖK Tanıma ve Denklik İşleri Daire Başkanlığı "Diploma ve Derece Denkliğinde Gelişmeler ve Zorluklar" konulu bilgilendirme broşürü hazırlandı. Bu broşüre göre geçen yıl en fazla denklik verilen bölümler tıp doktorluğu, mimarlık, ilahiyat, eczacılık ve inşaat mühendisliği oldu. Aynı zamanda hukuk, tıp doktorluğu, işletme, inşaat mühendisliği ve mimarlık "sahte belge, yasalara aykırı yatay ve dikey geçiş, yetersiz kalış süresi" gerekçesiyle denklik başvurularında en fazla reddedilen bölümler arasında yer aldı.

DENKLİK TARTIŞMASI: YÜZDE 1 YÜZÜNDEN YÜZDE 99'A HAKSIZLIK YAPILAMAZ

YÖK ise eğitim seviyesi hakkında eksiklik tespit edilenlere denklik verilmediğini, bazı adayların 8 ile 38 gün kaldıkları üniversitelerden denklik istediğini açıkladı. Aynı zamanda bazı kişilerin gerek sosyal medya üzerinden gerekse diğer yollardan baskı ve yanlış algı oluşturmaya çalıştığı ve kendilerine doğrudan denklik verilmesini talep ettiği ifade edildi.

YÖK’ün bu açıklaması ise denklik bekleyenlerin tepkisine neden oldu. Denklik yüzünden aralarında yıllardır bekleyenler olduğunu belirtenler, YÖK’ün açıklamasının doğruları yansıtmadığını dile getirdi.

DENKLİK SORUNU YAŞAYANLAR NE DİYOR?

İşte denklik sorunu yaşadıklarını söyleyenlerin açıklamaları:

-Şu anda Almanya’da doktor olarak görev yapıyorum. Avrupa diplomasına sahip olduğum için 49 ülkede sınavsız doktorluk yapma hakkına sahibim. Sadece istedikleri dil yeterliliği. Ama Türkiye’de diplomam tanınmıyor.

-35 bin kişi mağdur. YÖK’ün açıklamasına göre bizler sahtekar mıyız?

-Hocam çocuğumun dosyasını YÖK, 6 ay inceledi. Ayrıca mezun olduğu okul YÖK tarafından tanınıyor. Üstelik burslu okudu. Nasıl oluyor da denklik alamıyoruz?

-YÖK, algı operasyonu peşinde. Görevi sahte belgeleri ayıklamak ama yurtdışında okumuş hepimizi sahte diplomalı gibi gösteriyor. Bu haksızlık.

-Tüm kurallara göre eğitimimi tamamladım, istenen belgeleri verdim. Lehimize yargı kararları var ama bunları YÖK tanımıyor. Denkliğimizi alamıyoruz.

-Yüzde 1 sahtecilik yapıyorsa bu nasıl oluyor da yüzde 99’u kapsıyor?

-Sahtekar her yerde var. Türkiye’de sahte diplomayla öğretmenlik yapanları biliyoruz. Ama YÖK hepimizi sahte diplomalı kabul ediyor.

-Denklik için en az 6 ay bekliyorsunuz. Öyle 10-15 günde denklik alan yok.

-Binlerce insanın denklik davası var. Sayıştay raporu ortada. Cubutili, Suriyeli hemen denklik alıyor ama bize gelince oyalanılıyor.

-Mesleğimizi yapmamızın önünde YÖK duruyor.

-Aynı üniversiteden aynı bölümden mezun iki öğrenci. İkisinin de kredileri aynı. Biri denklik alıyor, diğeri alamıyor?

21-04-2019


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş