Arama sonuçları

Dershaneler kazandı öğretmenler kaybetti

Dershaneler kazandı öğretmenler kaybetti

Dönüşüm yasasıyla dershaneler kurs verme, sınava hazırlık dersi açma gibi tüm haklarını yitirdi. Ya kapanacak ya da özel okula dönüşeceklerdi. Ancak Anayasa Mahkemesi’nin kararından sonra Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) yapmak zorunda kaldığı yönetmelik değişikliği ile dershaneler bir anlamda kaybettiklerini geri aldı. Çünkü bu yönetmelik değişikliğinden sonra kurs açmalarının önünde bir engel kalmadı.  En fazla 3 derstten kurs açabiliyor olsalar da yine “sınavlara hazırlık” için öğrencilere ders verebilecekler.  

EN FAZLA 9 AY KURS VEREBİLECEKLER

Hazırlanan yönetmeliğe göre dershane yerine özel öğretim kursu adını kullanacak olan kurumlar fizik, kimya, biyoloji, matematik, Türkçe gibi derslerden ayrı ayrı kurs açabilecekler. Bir kurs programı en az 18 hafta en çok 36 hafta olabilecek. Kurslar en fazla 9 ay sınavlara hazırlık dersleri düzenleyecek, 3 ay herhangi bir ders vermeyecek.  Öğrenciler bu kurslara yalnızca eğitim öğretim döneminde gidebilecek. Yani kurslar okullar açıkken yapılacak, yaz tatillerinde kurs olmayacak.

TEMEL LİSELER GÜÇLENECEK

TÖDER Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Taşel bu süreçte “temel liselerin güçleneceğini” söyleyerek, şöyle konuştu:  “Hiç kurs açılamayacaktı en azından bu kurslar ders bazında açılabilecek. Özellikle 1.2 milyon mezun öğrencinin sınavlara hazırlık için gidebileceği bir kurs yoktu. Bu öğrenciler şimdi isterlerse özel öğretim kurslarına ya da temel liselerin açacağı kurslara gidebilecek. Temel liseler zaten kendi öğrencilerini kurs verecekti, mezunlara da verme hakkı tanınması bu liseleri güçlendirecek. Etüd eğitim merkezlerinde 12 yaş sınırının kaldırılması önemli. Böylece ilk ve ortaokul öğrencileri okul dışı zamanlarında ders çalışabilecek ve ders yardımı alabilecekler.”

ÖОRETMENE HAYAL KIRIKLIОI ÇIKTI

Dershaneler kaybettiklerini geri kazanırken, bu süreçte bakanlık kadrolarına atanmayı bekleyen öğretmenler ise deyim yerindeyse 'kaybettiler'. MEB, dönüşüm sürecinde kesintili de olsa 6 yıl sigortalı çalışmış dershane öğretmenlerini bakanlık kadrolarına KPSS şartı olmadan sözlü sınavla atayacağını açıklamış ve başvuru almaya başlamıştı. Bakanlık, yaklaşık 40 bin dershane öğretmeninden 5 bini kadroya alacaktı. Ancak AYM'nin dershanelerin dönüşümüyle ilgili verdiği iptal kararının ardından bir televizyon kanalına konuşan Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, "AYM kanunu iptal ettiği için, artık dershane öğretmenlerini devlette kadrolu atamak için elimizde yasal dayanak kalmadı. Bu öğretmenler, daha önce çalıştıkları kurumun yeni halinde çalışmayı sürdürecekler" dedi.

Fotoğraf: Uğur Dershanesi

08-08-2015


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş