Arama sonuçları

DEÜ'de 'Büyük Deney Hayvanları Araştırma Laboratuvarı' mayısta açılacak

DEÜ'de 'Büyük Deney Hayvanları Araştırma Laboratuvarı' mayısta açılacak

Dokuz Eylül Üniversitesi'nde (DEÜ), bilimsel çalışmalar için büyük deney hayvanı üretilmesi ve kullanılması amacıyla kurulan araştırma laboratuvarı mayısta hizmete alınacak.

DEÜ Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar, 15 Temmuz Sağlık ve Sanat Yerleşkesi'nde düzenlenen toplantıda, "Büyük Deney Hayvanları Üretim ve Kullanım Binası" inşaatının tamamlanma aşamasına geldiğini söyledi.

Göreve geldikten sonra daha önce hazırlanan projenin hayata geçirilmesi için gayret gösterdiklerini ifade eden Hotar, şunları aktardı:

"Laboratuvarda Türkiye'nin ilaç, aşı ve diğer tıp araştırmalarının ihtiyaç duyduğu büyük deney hayvanlarının üretilmesi ve kullanılmasına yönelik çalışmalar yürütülecek. Ayrıca bu proje sayesinde tıp alanında ulusal ve uluslararası işbirlikleri oluşturulacak. Akademisyenlerimiz burada cerrahi eğitimler de alabilecek. Öğretim üyelerimiz, cerrahi tekniklerini geliştirmek için yurt dışı kursları yerine kurum bünyesinde açılan kurslara katılma ve kurs düzenleme imkanına kavuşacak. Kurumumuz özellikle kanser tedavisinde kullanılan aşı, biyomalzeme geliştirme, çeşitli test ve denemelerin yapılması açısından yeni bir imkana kavuşacak. Hayvan üretim ve karantina alanları, teknik alanlar, operasyon ve gözlem odalarının yer alacağı bina mayıs ayında tamamlanacak."

Prof. Dr. Hotar, laboratuvarın araştırma üniversitesi misyonuna katkı sunacağını dile getirdi.

DEÜ Tıp Fakültesi Multidisiplin Deney Hayvanları Laboratuvarı Sorumlusu Prof. Dr. Osman Yılmaz da proje hakkında teknik bilgiler paylaştı.

28-01-2023


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş