Arama sonuçları

DGS: 0.5 puan kuralı karşı karşıya getirdi

 DGS: 0.5 puan kuralı karşı karşıya getirdi

DGS: 0.5 puan kuralı karşı karşıya getirdi. Dikey Geçiş Sınavı’nda (DGS) bu yıl ilk kez uygulanan 0.5 ham puan kuralı sınava giren adayları karşı karşıya getirdi. Adayların bazıları kuralın uygulanmaması için imza kampanyası düzenlerken, bazıları da kaldırılmaması gerektiğini söylüyor.

Ön lisans mezunlarının lisans programlarına devam etmek için girdikleri DGS geçtiğimiz 21 Temmuz’da yapıldı. 338 bin 215 adayın girdiği sınavın sonuçları 16 Ağustos’ta açıklanacak.

DGS: 0.5 PUAN KURALI KARŞI KARŞIYA GETİRDİ

Adaylara sayısal ve sözel testlerden 60’ar tane olmak üzere toplam 120 soru yöneltildi. Ancak bu yıl DGS’de en önemli değişiklik 0.5 ham puan kuralının getirilmesi oldu. Bu kurala göre adayların puanlarının hesaplanabilmesi için sayısal ve sözel testlerin her birinden 0.5 ham puan almaları şart. Yani her iki testten de yarımşar puan alınması gerekiyor.

Bu kurala göre 60’ar soruluk bu iki testten de yarımşar net çıkaramayanların puanları bu yıl hesaplanmayacak.

 

DGS İÇİN ‘0.5 HAM PUAN KALDIRILSIN’ KAMPANYASI

 

Sınavın ardından ise adaylar arasında 0.5 ham puan kuralı ile ilgili tartışma başladı. Bazı adaylar bu kuraldan haberleri olmadığı için testlerden yalnızca birini yanıtlayıp, diğerine hiç dokunmadıklarını söyledi. Bu adaylar, “Bu kuralı bilmiyorduk, sınav görevlileri de bizi uyarmadı. Şimdi bir yılımız boşa gidecek” diyerek, imza kampanyası başlattı. Talepleri ise bu yıl 0.5 ham puan kuralının uygulanmaması. Yani test testi yanıtlayan adayların da puanlarının hesaplanması. Bu adaylar YKS’de de bu kuralın değiştirildiğini hatırlatarak, aynı değişikliğin DGS için de yapılmasını istiyor.

 

0.5 HAM PUAN KALDIRILMASIN

 

Sınava giren adayların bir kısmı ise 0.5 ham puan kuralının başta sosyal medya olmak üzere birçok yerde duyurulduğunu, kılavuzda da yazdığını söyleyerek, kaldırılmasına karşı çıkıyor. Bu adaylar da şöyle diyor:

“Kuralın ne olduğu kılavuzda yazıyor. Bu yıl iki testten de 0.5 ham puan alınması kararı her yerde haber oldu. Bu kuraldan habersiz olduklarını söyleyerek, kaldırılmasını talep edenler önce kılavuzu okumuş olsalardı haberleri olurdu. Biz bu kural yüzünden sınavda süremizin bir kısmını diğer teste ayırdık. Kurala uygun hareket ettik. Şimdi kimse kalkıp da bu kuralın kaldırılmasını talep edemez. Kaldırılması kuralı bilen ve sınavda buna uygun olarak testleri çözen adaylara haksızlıktır. Kural devam etmeli.”

OYUN ORTASINDA KURAL DEĞİŞMEZ

0.5 ham puan kuralının kaldırılmaması gerektiğini söyleyen adaylar, “Oyun ortasında kural değişikliği olmaz. Bu kural ancak sınavdan önce değiştirilseydi olurdu, ama sınav bittikten sonra bu kuralın değiştirilmesi bizlere haksızlık” diyor.

 

0.5 HAM PUAN KURALI NEDİR?

 

0.5 ham puan kuralı ilk kez bu yıl Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nda (YKS) 0.5 ham puan gündeme gelmişti. Adayların puanlarının hesaplanabilmesi için YKS’nin ilk oturumu olan Temel Yeterlilik Testi’nde (TYT) Türkçe ve matematik testlerinin her birinden 0.5 ham puan almaları şartı getirilmişti.

Aynı kural sınavın ikinci oturumu Alan Yeterlilik Testi (AYT) içinde geçerli olmuştu.

Ancak 0.5 ham puan kuralı uygulandığında yaklaşık 400 bin adayın barajı geçemeyecekleri anlaşılınca YÖK bu kuralı  “veya” diye değiştirdi. Buna göre de iki testten birinden 0.5 ham puan alanların puanlarının hesaplanması kararını aldı.

İşte DGS’ye girenler de bu değişikliği hatırlatarak, her iki testten de yarımşar net çıkarma kuralının kaldırılmasını istiyor.

 

DGS’YE NEDEN 0.5 HAM PUAN KURALI GELDİ?

Bu kural geçtiğimiz aylarda bu kural önerisi ÖSYM’nin hazırladığı DGS raporunda gündeme geldi. Yaklaşık 60 bin sıfırcının çıktığı 2017 DGS’de 40 bine yakın aday ise eksi puan almıştı.

 

ÖSYM ÖNERDİ YÖK YAPTI

 

ÖSYM sınavın süresinin uzatılması ve 0.5 ham puan kuralının getirilmesi öneriyle raporu YÖK’e yollamıştı. YÖK, sınavın süresini 10 dakika uzattı ve her iki testten de yarımşar net çıkarma kuralını getirdi. Bu kural da ilk kez bu yıl DGS’ye girenlerde uygulandı.

26-07-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş