Arama sonuçları

DGS: 150 dakika olacak ama yarım net istenecek

DGS:  150 dakika olacak ama yarım net istenecek

DGS: 150 dakika olacak ama yarım net istenecek. DGS ilk kez 81 ilde yapılacak. Önlisans mezunlarının lisans programlarına geçmek için girdiği Dikey Geçiş Sınavı (DGS) başvuruları başladı. Son başvuru tarihi 24 Mayıs. Bu yıl sınava girecek adaylar için süre 10 dakika arttı.

DGS:  150 DAKİKA OLACAK AMA YARIM NET İSTENECEK

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Mahmut Özer 21 Temmuz'da yapılacak 2018 DGS'de 120 soru için 140 dakika yerine 150 dakika cevaplama süresi verileceğini söyledi. Özer, " Adaylar, 2018 DGS için 17 il merkezine gitmeden kendi illerinde sınava girebilecekler" dedi.

DGS İLK KEZ 81 İLDE YAPILACAK

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Mahmut Özer, 21 Temmuz'daki DGS'nin ilk kez 81 ilde yapılacağını belirtti. Özer, adaylara 120 soru için 140 dakika yerine 150 dakika cevaplama süresi verileceğini açıkladı.

DGS RAPORUNDEKİ ÖNERİLER NEDİR?

Özer, ÖSYM Değerlendirme Raporları serisinin ikincisinde meslek yüksekokulları (MYO) ve açıköğretim fakültesi önlisans programlarından mezun olan öğrencilerin, lisans programlarına geçişleri için yapılan 2017 DGS'nin incelendiğini hatırlattı. Bu raporda sınava ilişkin iki önerinin yer aldığını söyledi.

SÜRE ÖNERİSİ DİKKATE ALINDI

Birinci önerinin sınav süresiyle ilgili olduğuna işaret eden Özer, şöyle dedi:

"DGS'de sayısal testte 60 ve sözel testte 60 olmak üzere adaylara toplam 120 soru için 140 dakika cevaplama süresi veriliyordu. ÖSYM raporunda testlerde işaretleme yapmayan aday sayılarının yüksek olması nedeniyle sınav süresinin iyileştirilmesi öneriliyordu. Bu öneri, YÖK tarafından kabul edildi. 2018 DGS’de 120 soru için 140 dakika yerine 150 dakika cevaplama süresi verilecek."

0.5 KURALI DGS İÇİN DE GEÇERLİ OLDU

Prof. Dr. Mahmut Özer, ÖSYM'nin değerlendirme raporunda yapılan ikinci önerinin ise DGS puanının hesaplanması ile ilgili olduğunu belirtti.Özer, raporda, sayısal ve sözel testlerde negatif ve ham puanlarda yoğunlaşma görüldüğü için adayların puanlarının hesaplanabilmesi için her iki testten de 0,5 ham puan alma koşulunun getirilmesinin önerildiğini belirtti. Özer, şöyle dedi:

"Bu öneri de YÖK tarafından kabul edildi. 2018 DGS’de adayın puanının hesaplanabilmesi için 60 sorunun yer aldığı sözel testten en az 0,5 ham puan ve yine 60 sorunun yer aldığı sayısal testten en az 0,5 ham puan alması gerekiyor."

İLK KEZ 81 İLDE YAPILACAK


ÖSYM Başkanı Özer, DGS'ye başvuran aday sayısının her geçen yıl arttığını, 2017'de 350 bin seviyesinde olduğuna dikkati çekti. Özer, bu adayların, DGS’ye erişimlerini kolaylaştırmak için yeni bir karar daha aldıklarını söyledi. Özer, ÖSYM olarak önceki yıllarda sadece 17 il merkezinde yapılan DGS'yi 2018'de 81 il merkezinde yapma kararı aldıklarını belirtti. Özer, "Artık adaylar, 2018 DGS için 17 il merkezine gitmeden kendi illerinde sınava girebilecekler" dedi.

Öte yandan ÖSYM, DGS ile ilgil sıkça sorulan soruları ve cevaplarını yayınladı. Adaylar DGS’nin geçerlilik süresi, başvurularda fotoğraf güncelleme, akademik not ortalamalarının nasıl öğrenileceği gibi soruların cevaplarını ‘DGS Sıkça Sorulan Sorular’dan öğrenebilir.

16-05-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş