Arama sonuçları

DGS için ‘0.5 ham puan kaldırılsın’ kampanyası

DGS için ‘0.5 ham puan kaldırılsın’ kampanyası

DGS için ‘0.5 ham puan kaldırılsın’ kampanyası. Ön lisans mezunlarının lisans programlarına devam etmek için girdikleri Dikey Geçiş Sınavı (DGS) dün yapıldı. 338 bin 215 adayın girdiği sınavın sonuçları 16 Ağustos’ta açıklanacak.

Bu yıl DGS’ye giren adayları etkileyen en önemli değişiklik ise 0.5 ham puan kuralı oldu. Sayısal ve sözel olmak üzere iki testten oluşan DGS’de adayların puanlarının hesaplanabilmesi için her iki testten de 0.5 ham puan almaları gerekiyor. 60’ar soruluk bu iki testten de yarımşar net çıkaramayanların puanları bu yıl hesaplanmayacak.

DGS İÇİN ‘0.5 HAM PUAN KALDIRILSIN’ KAMPANYASI

YÖK’ün aldığı 0.5 ham puan kuralı ise adayların tepkisini çekiyor. Change.org üzerinden DGS’de 0.5 ham puan kaldırılsın kampanyası başlatan adaylar bu kuraldan vazgeçilmesini istiyor.

Dünden bu yana yaklaşık 3 bin imzanın toplandığı kampanyada adaylar YKS’de olduğu gibi iki testten de yarımşar net çıkarma kuralının tek test olarak uygulanmasını talep ediyor.

0.5 HAM PUAN KURALI NEDİR?

İlk kez bu yıl Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nda (YKS) 0.5 ham puan gündeme gelmişti. Adayların puanlarının hesaplanabilmesi için YKS’nin ilk oturumu olan Temel Yeterlilik Testi’nde (TYT) Türkçe ve matematik testlerinin her birinden 0.5 ham puan almaları şartı getirilmişti. Aynı kural sınavın ikinci oturumu Alan Yeterlilik Testi (AYT) içinde geçerli olmuştu.

Ancak 0.5 ham puan kuralı uygulandığında yaklaşık 400 bin adayın barajı geçemeyecekleri anlaşılınca bu karar “veya” diye değiştirilmişti. Buna göre de iki testten birinden 0.5 ham puan alanların puanlarının hesaplanması kararı alınmıştı.

İşte DGS’ye girenler de bu değişikliği hatırlatarak, her iki testten de yarımşar net çıkarma kuralının kaldırılmasını istiyor.

YARIM NET KURALI İÇİN ADAYLAR NE DİYOR?

İşte adayların DGS’de 0.5 ham puan kuralı ile ilgili yorumları:

-YKS’de olduğu gibi DGS’de de bu puan kaldırılmalı. Bu adaletsizlik.

-Sözel öğrencilerinin büyük çoğunluğunun puanı bu kural yüzünden hesaplanmayacak.

-Sözel öğrencisi nasıl matematik yapsın.

-0.5 ham puan kuralı kaldırılmazsa bir yılımız boşa gidecek.

-Bu kuralı sınava girdiğim anda öğrendim. Büyük haksızlık.

 

DGS’YE NEDEN 0.5 HAM PUAN KURALI GELDİ?

Bu kural geçtiğimiz aylarda bu kural önerisi ÖSYM’nin hazırladığı DGS raporunda gündeme geldi. Yaklaşık 60 bin sıfırcının çıktığı 2017 DGS’de 40 bine yakın aday ise eksi puan almıştı. ÖSYM sınavın süresinin uzatılması ve 0.5 ham puan kuralının getirilmesi öneriyle raporu YÖK’e yollamıştı. YÖK, sınavın süresini 10 dakika uzattı ve her iki testten de yarımşar net çıkarma kuralını getirdi. Bu kural da ilk kez bu yıl DGS’ye girenlerde uygulandı.

22-07-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş