Arama sonuçları

DGS: Kaç boş kontenjan var, ek yerleştirme ne zaman?

DGS: Kaç boş kontenjan var, ek yerleştirme ne zaman?

DGS: Kaç boş kontenjan var, ek yeryeştirme ne zaman?  Ön lisans mezunlarının lisans programlarına geçişi için girdikleri Dikey Geçiş Sınavı (DGS) yerleştirme sonuçlarının açıklanmasından sonra sırada ek yerleştirme var. DGS’de ek yerleştirme için 35 bin 746 boş kontenjan var. Ancak bu kontenjanların 33 bin 818&i açık öğretim programlarında.

Bu yıl 0.5 ham puan kuralı yüzünden tartışılan DGS’de artık ek yerleştirme dönemine giriliyor.

DGS: KAÇ BOŞ KONTENJAN VAR, EK YERLEŞTİRME NE ZAMAN?

 

DGS’de bu yıl ilk kez 0.5 ham puan kuralı uygulandı. Sayısal ve sözel testlerden oluşan sınavda iki testten de 0.5 ham puan alamayanların puanları hesaplanmadı. Ancak ÖSYM ve YÖK bu kural yüzünden kaç adayın puanının hesaplanmadığı bilgisinin yanı sıra puanı hesaplananların sayısını da açıklamadı.

 

158 BİN ADAYIN PUANI HESAPLANMADI MI?

Ancak yerleştirme sonuçlarıyla ilgili veriler incelendiğinde 338 bin 215 adayın girdiği sınavda tercih yapan aday sayısı yalnızca 180 bin 717 oldu. Bu durumda 158 binden fazla aday puanı hesaplanmadığı için tercih yapamadı. Oysa DGS’de baraj olmadığı için puanı hesaplanan her aday tercih yapma hakkına sahip.

TERCİH YAPANLARIN ANCAK YARISI YERLEŞEBİLDİ

Tercih yapan adayların da yaklaşık yarısı bir yükseköğretim programına yerleşebildi. DGS ile lisans programlarına geçen aday sayısı 94 bin 388 oldu.

DGS’DE TOPLAM KONTENJAN 130 BİN

DGS ile öğrenci alan lisans programlarının toplam kontenjanı 130 bin 134. Boş kontenjan ise 35 bin 746. Ama bu boş kontenjanların 33 bin 818’i açık öğretim programlarında. Örgün eğitim programlarında boş kontenjan sayısı 1.56. Uzaktan eğitim programlarında 57 kontenjan boş. İkinci öğretimde ise 15 boş kontenjan var.

 

KAYITLARDAN SONRA EK YERLEŞTİRME OLACAK

DGS puanlarıyla bir lisans programına yerleşen adaylar 21-27 Eylül 2018 tarihleri arasında kayıtlarını yapacak.  DGS kayıtlarında adaylar bireysel olarak yerleştirildikleri yükseköğretim programının bağlı bulunduğu üniversitelere başvuracak. Bu süre içerisinde kayıt yaptırmayanlar ise haklarını yitirecek. 2018-DGS sonuçlarına göre bir yükseköğretim lisans programına yerleştirilen adayların kayıt hakları yalnız 2018-2019 öğretim yılı için geçerli olacak. Bir öğrencinin, aynı öğretim yılında, birden fazla yükseköğretim kurumunda (açık öğretim programları hariç) kayıtlı öğrenci olarak öğrenimini sürdürmesi mümkün değil.

Kayıt işlemlerinin son bulmasının ardından üniversiteler kayıt yaptırmayanlardan da oluşan boş kontenjanlarını ÖSYM’ye bildirecek. ÖSYM de bu boş kontenjanlara ek yerleştirme yapacak.

DGS EK YERLEŞTİRME: KİMLER BAŞVURABİLİR?

2018-DGS merkezì yerleştirmede bir yükseköğretim programına yerleştirilmiş olan adaylar, ek yerleştirmede tercih yapma hakkına sahip değil. Bu adaylar yerleştirildikleri programlara kayıt yaptırmasalar da ek yerleştirmeye katılamaz. Ek yerleştirmede tercih yapabilmek için, 2018-DGS’ye girmiş ve 2018-DGS merkezî yerleştirme ile hiçbir programa yerleştirilmemiş olmak gerekir. 

 

TERCİHLER NASIL YAPILACAK?

Tercihler aday tarafından, bireysel olarak internet aracılığıyla, TC Kimlik Numaraları ve şifreleri kullanılarak elektronik ortamda yapılacak. Ek yrleştirme sonuçları, ÖSYM'nin internet sayfasında yayımlanacak. Sonuçlar açıklandıktan sonra adayların sonuç belgelerinde belirtilecek tarihlerde yerleştirildikleri programa kayıtlarını yaptırmaları zorunlu. Adaylara ayrıca yerleştirme sonuç belgesi gönderilmeyecek.

 

EK YERLEŞTİRME ÜCRETİ 15 TL

Sınavdan sonra yapılan ilk yerleştirmede adaylardan yerleştirme ücreti alınmıyor ancak, bu sınav sonucuna bağlı daha sonra yapılacak tüm yerleştirme işlemlerinde adaylardan 15 TL alınıyor. Tercih ücretini yatırmayanın işlemleri ise geçerli olmuyor.

MEZUN OLAMAYANLAR KAYIT YAPTIRABİLECEK Mİ?

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), 2018 Dikey Geçiş Sınavı'na (DGS) giren ve mezun olmadığı için lisans programlarına kayıt yaptıramayan öğrencilere şartlı kayıt hakkı tanındığını açıkladı.

YÖK'ün, mezun olamayan öğrencilerin şartlı kayıt yaptırmalarıyla ilgili kararı şöyle: 

"2018 yılı Dikey Geçiş Sınavı kayıt tarihleri arasında yükseköğretim kurumlarından mezun olamadığı için kazandığı programa kayıt yaptıramayan ancak kayıt tarihinden sonra stajını tamamlama, bütünleme sınavı, tek ders sınavı vb. başararak mezuniyet hakkı elde eden ön lisans öğrencilerinin bu durumlarını belgelemeleri kaydıyla 2018-2019  eğitim öğretim yılı bahar yarıyılı başlangıcına kadar, 2018 DGS'de kayıt hakkı kazandıkları lisans programlarına kayıt yaptırabilmeleri 5 Eylül tarihli Yürütme Kurulu toplantısında uygun bulunmuştur."

BOŞ KONTENJANLAR İLE EN KÜÇÜK EN BÜYÜK PUANLAR İÇİN TIKLAYINIZ

 

 

 

23-09-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş