Arama sonuçları

Diyanet ‘KPSS’yi aradan çıkardı: Kendi sınav yapacak

Diyanet ‘KPSS’yi aradan çıkardı: Kendi sınav yapacak

Eski Diyanet İşleri Başkanı Dr. Tayyar Altıkulaç'a, "İstanbul Üniversitesi İslam Araştırmaları Fahri Doktora Unvanı" verildi. Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, törene katılan Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Altıkulaç'ın başkanlığı döneminde açılan Haseki Eğitim Merkezlerinde yetiştiğini belirtti.
Erbaş, 46 ciltlik İslam Ansiklopedisi'nin oluşturulmasında Altıkulaç'ın büyük emeği olduğunu belirterek,  Biz İslam Ansiklopedisi sayesinde nice hocalar tanıdık. Bu da çok önemli bir kazanımdır. İslam dünyasının en önemli eserlerinden birisi" dedi.

BUNDAN SONRA DİYANET AKADEMİSİ’NDEN 

Diyanet Akademisi’nin amacına da değinen Erbaş, şunları kaydetti:
"İmam hatip liselerinden, ön lisanstan, ilahiyat fakültelerinden mezun olanları önce devletin yapmış olduğu KPSS sınavı ile sonra bizim yapmış olduğumuz mülakatla alıyor ve memur yapıyorduk. Şimdi artık öyle olmayacak. Meslek öncesi akademide eğitime alacağız. 6 aydan başlayan ve 3 yıla kadar devam eden eğitimler. Bu eğitim bittikten sonra memur olarak atanmaya başlanacak. İslam medeniyetinde dini ilim-dünyevi ilim ayrımı olmaz. Esasında hepsi dini ilimdir. Yani tefsir ne kadar dini ilimse matematik de o kadar dini ilimdir. Hadis ne kadar dini ilimse astronomi de o kadar dini ilimdir. Onun için üniversitelerimiz çok önemli."

 

25-11-2022


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş