Arama sonuçları

Doğa Koleji'nde maaş protestoları sürüyor

Doğa Koleji'nde maaş protestoları sürüyor

Doğa Koleji'nde maaş protestoları sürüyor. BirGün'ün haberine gröe, Doğa Koleji’nde yaklaşık beş aydır öğretmen ve çalışanlara maaş ödenmemesi konusunda veliler ve öğretmenler Türkiye’nin dört bir yanında mücadele etmeye devam ediyor. Kolejin İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Vakfı’na satılmasının ardından 27 gün geçmesine rağmen herhangi bir ilerleme kaydedilmediğini belirten veliler, Doğa Okulları Ankara Eryaman Kampüsü’nde eylem gerçekleştirdi.

ÇALIŞANLAR 2020’YE BORÇLA GİRDİ

Seslerini duyurmak için defalarca kolejin çeşitli kampuslarının önünde toplandıklarını hatırlatan Doğa Koleji velileri, şu açıklamayı yaptı: “Bunun üzerine 18 Aralık 2019 tarihinde, İTÜ tarafından ‘Doğa Kolejleri ile müzakerelerin devam ettiği’ açıklanmış olup 12 gün sonra ‘Süreç, Doğa Koleji’nin borçlarının yapılandırılması ve Doğa Koleji’nin tamamen İTÜ’ye geçmesi konularında uzlaşma ile sonuçlanmıştır’ şeklinde yapılan açıklamaların üzerinden günler geçti. Öğretmenlerimizin ve tüm emekçilerin maaşları ödenmelidir. Bu açıklamalar üzerine halkımızda bu işin bittiği algısı oluşmuş oldu. Aslında, Doğa Koleji’nde tam 5 aydır maaş ödenmemesi kriz olmaktan çıkıp çalışanların yaşamsal sorunu oldu. Eğitimin temelini oluşturan öğretmenlerimiz ve okullarımızda çalışan emekçilerimiz yeni yıla da maaşsız, aynı zamanda beş aydır birikmiş borçları ile girdi.”

“Devlet yetkilileri ve devir işlemleriyle sorumlu olanlar, 5 aydır maaş almayan insanların sofrasında ne olduğu hiç aklınıza geliyor mu?” diye sorulan açıklamada, “Temel ihtiyaçlarını karşılayabiliyor mu? Bu şartlar altında hiçbir veli kayıt yenilemeyecek olup, maaşların ödenerek konunun öğretmenlerimizin, çalışanların, velilerin ve çocuklarımızın gündeminden çıkarılıp herkesin eğitime odaklanması sağlanmalıdır” denildi.

Doğa Koleji velilerinin talepleri şöyle:

  • Okulun devri ile ilgili güvenilir bir açıklama yapılmalıdır.
  • Öğretenlerimizin ve tüm emekçilerin maaşları ödenmelidir.
  • Çocuklarımız bu belirsiz ortamdan çıkarılıp, bir an önce sağlıklı eğitim ortamına kavuşturulmalıdır.

NE OLMUŞTU?

Doğa Koleji’nde çalışan öğretmen ve emekçiler yaklaşık beş aydır maaş alamıyor. Konuya tepki gösteren bazı öğretmenler, durumu boykot ederek çeşitli okullarda derslere girmeme kararı almıştı. Veliler ise, öğretmenlere destek olmak amacıyla sokağa çıkmıştı. Doğa Koleji, bunun üzerine İTÜ Vakfı’na satılmıştı.

13-01-2020


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş